ahoj a


ahoj ah

Bulgakov ožívá na jevišti

23. prosince 2007 v 21:17 | Tereza Holanová |  prkna, která znamenají divadlo
Patříte mezi nadšené čtenáře Michaila Bulgakova? Pokud vás ruský literát zaujal a přejete si komplexněji nahlédnout do zákulisí jeho života i tvorby, nemusíte listovat v knihách. Vydejte se do pražského Divadla v Dlouhé. Po úspěšné dramatizaci Bulgakovovy hry Molière nastudoval zdejší soubor scénickou kompozici pro dva herce s titulem Posedl mě ďábel, biografii slavného ruského spisovatele. Alena Morávková, autorka známá především překladem Bulgakovových knih do češtiny, pojala inscenaci netradičně.
Hru koncipovala jako průřez nejzásadnějšími momenty umělcovy kariéry, jako sondu do jeho psychiky. Zdrojem a předlohou se jí stala vlastní publikace Křížová cesta Michaila Bulgakova. Jednotlivým pasážím knihy vdechuje život Miroslav Táborský. Literáta ztělesňuje s lehkostí sobě vlastní. Celou hrou se prolínají "životopisné výjevy", v nichž Nela Boudová sděluje divákům fakta o ruském prozaikovi. Chvílemi hovoří přímo k publiku, stejně často k imaginárnímu literátovi.
Táborský autenticky ztvárňuje Bulgakovovy stavy euforie, naděje, odhodlání i pokoření. Kromě reprodukovaných okamžiků ze spisovatelova života jsou čteny ukázky z jeho děl. Diváci se postupně stávají přímými účastníky boje, s nímž byl spojen zrod Bulgakovových nejvýznamnějších próz (Mistr a Markétka, Psí srdce) i dramat (Molière, Zojčin byt, Dny Turbinových). Udiveně zjišťují, že název knihy Křížová cesta není pouze obligátní nadsázkou. Ostrá kritika, stahování inscenací z repertoárů moskevských divadel, domovní prohlídky a následná konfiskace děl, zákazy publikování, umělecká likvidace - těmito slovy lze výstižně charakterizovat "kariéru" talentovaného autora, průkopníka absurdní prózy, umělce, jehož jediným přáním byla touha moci svobodně psát a publikovat. "Spisovatel potřebuje svobodu, tak jako ryba vodu," tvrdil Bulgakov.
V mnohých jeho knihách se tyto autobiografické prvky nápadně zrcadlí. Ať již v nejvýznamnější próze Mistr a Markétka či dramatu o Jeanu-Baptistu Poquelinovi. V obou dílech se objevuje téma nepochopení a "štvaní" umělce "vyšší silou", proti níž neexistuje obrana.
Kořením představení jsou ukázky ze spisovatelovy korespondence manželce, bratrovi, přátelům, Stalinovi. Publikum se v průběhu devadesátiminutové hry dozvídá nejen známá fakta, ale i nejrůznější zajímavosti. Například že první verzi románu Mistr a Markétka v záchvatu úzkosti spálil. Teprve o několik let později napsal prózu znovu. Představení doprovází klavírista Miloslav König. Nevtíravé melodie dokreslují atmosféru představení a umocňují divácký prožitek.
 


Komentáře

1 aaa | 23. prosince 2007 v 21:26 | Reagovat

Našiel som super web - www.TopHry.net - dá sa tam zahrať kopu online hier úplne zadarmo a hry idú aj stiahnuť! Všetkým odporúčam!

2 Tereza Holanová | E-mail | Web | 10. července 2008 v 14:59 | Reagovat

z Epiky:

Moc hezky napsané, díky za tahle tvoje díla, přeji hezký den, Adriana

Vloženo: 13.11.2007 07:28 | autor: Adriana Bártová

Velmi hezké! Zdraví a dává TIP Ivoš

Vloženo: 10.11.2007 11:20 | autor: Ivoš

napsala jsi to strasne zajimave

Vloženo: 09.11.2007 08:40 | autor: j@newe

Díky, želvo, já od Bulgakova četl jen ten Moliérův životopis (prakticky jsem byl donucen, byl to dárek snad k 20. narozeninám od mé tehdejší dívky, a abych ji neurazil, dal jsem se do toho). A byl jsem moc rád, že jsem se překonal, protože jsem narazil na skvělého autora, opravdu se mi Bulgakovův styl moc líbil.

Vím, žes tu tenhle kousek Divadla v Dlouhé deklarovala již před třemi týdny. Tak díky za tip a já ti ho vrátím.

Vloženo: 08.11.2007 23:23 | autor: Špáďa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama