ahoj a


ahoj ah

Milují lebky a své deprese

23. prosince 2007 v 21:56 | Tereza Holanová |  reporTerka
Bohužel mám tu čest mít za sestřenku....
Stoupence hnutí Emo potkáte zřídkakdy jinde než v naší metropoli. Například v Moravské Třebové žijí pouze dvě osoby vyznávající zmiňovanou filosofii. Eliška H. (15) z Prahy je skalní příznivkyní a členkou Emo. Část letních prázdnin strávila v Moravské Třebové, kde se díky své vizáži stala okamžitě nepřehlédnutelnou. Málokdo tuší, co přesně Emo znamená, chceme vám tedy toto hnutí přiblížit…
Pojem Emo má původ v anglickém výrazu emotion, čímž rozumíme nešťastný a melancholický stav mysli. Tento styl vznikl v 80. letech ve Velké Británii (průkopníky byla kapela The Cure) a postupně se rozšířil po Evropě. Nejvíce Emo potkáte ve Velké Británii a sousedním Německu.
Přestože bývá Emo označován jako styl hudby, Eliška toto tvrzení popírá. "Emo je čistě o vizáži a charakteru člověka." Znamená to, že Emaři, ať se cítí jakkoliv, dávají své emoce VŽDY a VŠUDE najevo, na podněty reagují extrémněji, než je běžné. Nejčastěji se u Emařů setkáte s hlubokým zoufalstvím. Filosofie Emo je totiž do značné míry založená na sebelítosti, depresích, myšlenkách na sebevraždu (ortodoxní Emař bez žiletky ani dům neopustí). Osobnosti Emařů jsou vůbec velmi rozporuplné. Samotní Emo jsou velmi uzavření, většinou se spolu se svým žalem krčí kdesi v rohu a odmítají jakoukoliv komunikaci s okolním světem (kromě ostatních Emo). Na druhou stranu jsou ovšem více než extravagantní, davem nikdy neprojdou nepovšimnuti.
Klíčovou roli pro přijetí mezi Emo hraje vizáž. Skutečný Emo na sebe neoblékne nic, co není černé, růžové, či bílé. Kalhoty zásadně upnuté (bez rozdílu pohlaví), často kravaty, obrovské množství náramků, "obojků", piercingů, oblečení s puntíky, hvězdičkami a nesmím opomenout lebky. Ve velkých obchodních domech , kde seženete "lebkované" prakticky vše, tvoří Emo věrnou klientelu.
Dalším zásadním prvkem image je účes. Vlasy "letí" rovné, natupírované a zásadně černé. (Mezi méně "zásadovými" členy potkáte i Emaře s vlasy blonďatými, ostře růžovými, světle fialovými, ledově modrými…). Chraňte se zapomenout na nezbytnou patku. Pokud ji nemáte, jako byste (Emařem) nebyli.
"Kromě toho je nutné mít černě namalované oči. Malují si je jak kluci, tak holky. Dále je časté používání bílého make-upu, protože čím je člověk bledší, tím více působí tajemně, což my chceme.", dodává Eliška a následně vysvětluje, jak se vlastně k Emo dostala: "V centru Prahy jsem na ulicích potkávala zvláštně oblečené lidi - Emaře, jejich styl se mi velmi líbil. Tehdy jsem slyšela o existenci Emo vůbec poprvé. Více informací jsem pak vyhledala na internetu, kde je k mání nekonečné množství odkazů. Poslední dobou je Emo stále více a více populární, počet Emařů roste. To, že jste Emo, musíte však především cítit, nejen tvrdit. Já se v tomto stylu našla. Samozřejmě i mně trvalo, než si mne ostatní Emaři 'oťukali' a já získala jejich důvěru." Nejmladšímu pražskému Emo je údajně dvanáct let, většinu komunity pak tvoří teenageři. Jak sdělila Eliška, v současnosti přestává být neobvyklé, že potkáte i Emo-Dospělého.
Emo jsou komunitou, která žije a uznává svůj svět a vpustí do něj málokoho cizího. Každý týden se v Praze na Václavském náměstí u koně koná Emo-sraz. Setkává se tu zhruba padesát až sto Emařů, tématem rozhovorů je především oblečení, hudba - nejraději poslouchají softpunk, a samozřejmě jejich "světobol".
Za největší nepřátelé Emo jsou obecně považování punkeři. Ti, kteří znají historii obou hnutí, se podiví, neboť není tajemstvím, žetyto dva styly mají společný základ a jejich první stoupenci vyrostli na stejné hudbě…
Dnes je Emo subkultura, o níž se mluví s obdivem i despektem. Jedno je však zřejmé, pojem Emo se dostává do povědomí stále širšímu "publiku" a svou pozici na pražské "kulturní" scéně si pevně hájí a upevňuje.
 


Komentáře

1 Godmy | 5. května 2008 v 5:02 | Reagovat

Co tady spamujes ty pako ? OMG Asi chces aby ti tvuj skvelej web vydelaval z reklamy nebo neco ?

2 Tereza H. | E-mail | Web | 6. května 2008 v 15:26 | Reagovat

děkuji, Náčelníku, že ses mě zastal =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama