ahoj a


ahoj ah

Namísto parašutismu provozuje Galerii umělecké fotografie

2. února 2008 v 3:38 | Tereza Holanová |  svět obrázků a fotografií

Ačkoliv nepochází z Moravské Třebové, významně se již několik desetiletí podílí na propagaci tohoto města; jak mezi turisty, tak mezi jeho občany. Rudolf Zukal, fotograf, majitel a provozovatel moravskotřebovské Galerie umělecké fotografie. Narodil se v roce 1935 v Holštejně na Blanensku. Později se s rodinou přestěhoval do Rychnova na Moravě, přiženil se do Starého města, odkud do jeho budoucí "alma mater" nebylo příliš daleko…
Fotografovat začal až po vojně
Mnohé čtenáře jistě zaujme, že k fotografování se dostal až v třiadvaceti letech, během vojny. "Do té doby jsem neměl vůbec představu, čemu bych se mohl věnovat. Vyučil jsem se stolařem a ve volném čase se zabýval parašutismem. Po sňatku jsem dostal ´za úkol´ zvolit si jiný koníček než skákání z letadla, zvítězila právě fotografie. Když jsem zjistil, že i v tomto oboru je možný jistý předpoklad růstu, vystudoval jsem brněnskou Školu výtvarné fotografie a jako nástavbu Ústav pro kulturně výchovnou činnost v Praze."
Mezi další zajímavosti patří, že fotografování bylo pro Zukala odjakživa pouze významným koníčkem, nikdy ne profesí. Jak sám autor tvrdí, žít ve větším městě, než je Moravská Třebová, kde trpěl nedostatkem médií a možností okamžité publikace, stala by se pro něj tato činnost zcela jistě "regulérním" zaměstnáním. Takto přes dvacet let působil jako aktivní člen fotokroužku (spolupořadatel soutěže Očima mládí), obesílal nejrůznější periodika, která jeho snímky zveřejňovala. Jeho práce byla také oceněna v nejedné fotografické soutěži na státní nebo celosvětové rovni. K nejvýznamnějším uměleckým úspěchům nepochybně patří získání jedné z hlavních cen na mezinárodní výstavě fotografií v Sao Paulu (1974).
První galerie se nacházela na místě dnešního baru
Galerii umělecké fotografie (GUF) založil v roce 1995. Navázal tak na svoji předchozí aktivitu - v roce 1985 otevřel s členy bývalého fotokroužku, Janem Maixnerem a Jiřím Kosinou, malou galerii na Cihlářově ulici. Výstavní prostory se nacházely v místě dnešního Joker klubu. Zde se umělci scházeli, navzájem se umělecky inspirovali a provozovali kavárnu, kromě toho pořádali výstavy fotografií, nejlepší z nich vybírali a posílali na všechny možné soutěže. Již tehdy považovali laici i odborníci prezentované práce ze všeobecně velmi kvalitní.
Jestliže galerie vzkvétala, úspěšně fungovala a její činnost "nesla plody", proč byla znenadání zrušena? "Počátkem devadesátých let došlo k rekonstrukci Cihlářovy ulice, což značně ohrozilo činnost instituce. Kdybychom její činnost neukončili sami, pravděpodobně by velmi rychle zkrachovala."
Nenechal zaniknout dlouholetou tradici
Protože se však fotografie v Moravské Třebové rozvíjela dlouhá léta a Rudolf Zukal odmítl přihlížet zániku této tradice, rozhodl se záhy založit GUF. "Moravská Třebová měla po celé republice díky tomuto uměleckému zaměření vždy dobrý zvuk. Proto jsem na prvním místě cítil lítost, že by měl nastat konec," přiblížil Zukal důvody, proč otevřel současné výstavní prostory. Neboť se jeho někdejší společníci profesně ubrali každý jinou cestou, vyvíjel tentokrát veškerou iniciativu naprosto individuálně. Činnost galerie byla zahájena vernisáží výstavy Jiřího Kociny, jehož kolekce nazvaná Akt vyvolala ohromný zájem publika. "Tehdy fungovaly ve městě pouze dva kulturní stánky. Muzeum a GUF," dodává organizátor.
V čem tedy konkrétně spočívá majitelova činnost? Každé dva měsíce pořádá samostatnou výstavu nějakého fotografa. Vybírá si umělce místní i z opačného konce republiky, usiluje především o pestrost a nápaditost expozicí. Těch mohli návštěvníci za necelých třináct let zhlédnout přibližně osmdesát. "Samozřejmě, někteří umělci tu vystavovali již vícekrát," doplnil Zukal, "nejcennější byly pro mne výstavy osobností, jimiž jsou například Karol Hrubý, Antonín Hynšt či Miroslav Stibor. V současnosti se galerie mezi fotografy těší tak pozitivního jména, že oni sami se hlásí o to, aby tu směli vystavovat. Vedu si přesný pořadník a plán na rok dopředu… Pokud mám zrovna o vystavujícího nouzi, jednoduše vyhledávám a oslovuji umělce prostřednictvím internetu. Tímto způsobem jsem se dostal například k poslednímu autorovi, Petru Hůlovi."
Průřez životem ženy
Rudolf Zukal osobně se zabývá výtvarnou fotografií. V současné době si lze jeho díla prohlédnout na několika místech v Moravské Třebové - na městském úřadě, v restauraci U Krokodýlího ocasu, v informačním centru, na úřadu práce a v areálu firmy OR CZ. Autorovým nejoblíbenějším a nejfotogeničtějším místem v okolí Třebové je nepochybně Srnčí, které považuje za velmi romantické. Každý rok pořádá minimálně jednu výstavu. Ta nejbližší - Žena od kolébky po zralý věk… bude zahájena ve čtvrtek 8. února 2008 v 17 hodin v areálu jeho moravskotřebovské galerie.
Jaký je umělcův vztah k digitální fotografii? "Já osobně zatím tuto techniku nevyužívám; fotím klasicky, chci-li upravovat, snímek nascanuji a poté si s ním hraji v počítači. Ale digitální fotografii bych se nevyhýbal, ani ji nikomu nezakazoval, protože technika se nedá zastavit. Má fantastické výhody, především pro fotoreportéry. V reportáži je momentálně nezastupitelná. V umělecké fotografii by divák měl vždy najít něco zajímavého a ojedinělého, co jej dovede nadchnout, překvapit, aby si u ní odpočal a zároveň ji vnímal jako celistvý obraz, který na něj zapůsobí. A toho všeho lze pomocí digitální techniky, pokud ji umíte používat, dosáhnout."
Umělecký význam fotofestivalu rok od roku roste
Kromě toho vedoucí galerie organizuje přednášky na rozličná témata, která vždy nějak souvisí s fotografickou činností. Za dobu existence galerie proběhly dvě národní soutěže, několik fotosoutěží v rámci bývalého okresu. A konečně, nesmíme opomenout přípravu a uskutečnění fotofestivalu, jehož samotná organizace zabere více než tři čtvrtě roku času a jak dodává Zukal: "Neplyne z toho žádný osobní příjem."
Příliš zisková není ani samotná galerie; jak se vyjádřil majitel: "Kdyby její provoz závisel pouze na zákaznících nakupujících obrazy, musel bych ji okamžitě uzavřít. Češi v této oblasti, jako jedné z mála, stále ještě úzkostlivě šetří. O něco lepší je situace ve významných pohraničních turistických středicích. Obecně dostáváme stále menší a menší dotace od ministerstva kultury, jedná se spíše o částky směšné a symbolické, než takové, aby pokryly náklady na akce, které patří mezi nejvýznamnější svého druhu v republice…"
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama