ahoj a


ahoj ah

Žena tisíce a jedné tváří

13. února 2008 v 0:44 | Tereza Holanová |  svět obrázků a fotografií
K zahájení první letošní samostatné výstavy došlo v Galerii umělecké fotografie 7. února. Po delším období si mohli návštěvníci opět prohlédnout tvorbu místního autora. Expozice Žena od kolébky až po zralý věk totiž pochází přímo "z rukou" majitele galerie, Rudolfa Zukala.
Pózovaly příbuzné i fotomodelky
Umělec, který za svoji kariéru získal nejedno ocenění na domácí i zahraniční fotografické scéně, se již dlouhá léta aktivně zasluhuje o rozvoj oboru v Moravské Třebové. Během posledních let si jej veřejnost pamatuje především díky pořádání Fotofestivalu.
Tentokrát Zukal nashromáždil a uspořádal, jak je patrné již z názvu, fotografie žen nejrůznějšího stáří, ras a nálad. Na několika snímcích mu zapózovaly jeho příbuzné (dcera a vnučka) nebo fotomodelky, jiné vznikly zcela neplánovaně. "Jednoduše jsem fotografoval situace a tváře, které mi přišly zajímavé," upřesňuje pořadatel.

Děti jsou spontánní a nepřetvařují se

Vystavené exponáty mapují jeho činnost za posledních třicet let. Nechybí mezi nimi ani snímek oceněný jednou z hlavních cen na fotografické soutěži v brazilském Sao Paulu. Mnohé další uspěly na domácí umělecké scéně, Zukal své dílo již desítky let prezentuje na všech možných přehlídkách a fotosoutěžích.
Výstava Žena od kolébky po zralý věk představuje soubor rozmanitých a pestrých postřehů, v nichž umělec zachytil ženu na "sto jeden způsob", ženu pózující, lenošící, zamyšlenou, svlečenou, vykonávající jakoukoliv každodenní činnost.
Nejstarší foto pojmenované Dana Zukalová zachycuje autorovu dceru hrající si na dvorku. "Zpočátku jsem fotografoval především děti. Z uměleckého hlediska mi připadají tvárné, věrné a bezprostřední. Nepřetvařují se," vysvětlil Zukal. A skutečně, první část expozice zachycuje "nejmladší generaci", především děvčátka, v rozličných situacích. Ze všech těchto děl vyzařuje bezelstnost, spontánnost a uvolněnost. "Expozice obsahuje i fotografii, která vznikla coby školní práce na téma reportáž. Jiné mají původ v dětském domově, kam mě pozvali, abych nafotil děti o Vánocích - několik snímků jsem si pořídil sám pro sebe a ty pro mne byly nakonec nejpovedenější," dodal Zukal pro zajímavost.

Některé snímky vznikly za nečekaných okolností
Původ a okolnosti vzniku některých snímků jsou poměrně neobvyklé. "Účastnil jsem se Interkamery, kde jeden Američan předváděl možnosti polaroidu. Zatím co všichni věnovali pozornost umělci nebo fotografované ženě, já zdokumentoval výraz silného soustředění, který měli přítomní ve tvářích… Nebo tato… vznikla na kluzišti. Zachycuje dívku, která velmi ladně bruslila. Vyčkával jsem na vhodný moment, kdy bych ji vyfotografoval… Ten nastal, když si sedla a zastyděla se natolik, že si vrazila do pusy prst i s rukavicí," vysvětlil fotograf některé kuriozity. Výstava obsahuje také snímky z Českého ráje, Jugoslávie či Slovenska, každý z nich vyzařuje konkrétní náladu a atmosféru. Celý cyklus uzavírají fotografie pořízené v místním domově důchodců.
Hosté, kteří se sešli na slavnostní vernisáži, se jednoznačně shodli, že se jedná o vskutku kvalitní expozici, které nechybí originalita ani subjektivní pohled autora. Chcete-li i vy vidět ženu tak, jak jste zaručeně ještě neviděli, máte možnost - výstava potrvá do 31. března 2008.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama