ahoj a


ahoj ah

Swing; tentokrát v lese

4. července 2008 v 10:42 | Tereza Holanová |  swing a jiné koncertování
Fotogalerie - aktualizované!

Každý, kdo v Moravské Třebové poslouchá rád swing, si zřejmě letos mne ruce. O tom, že by zdejší orchestr Františka Zeleného koncertoval sporadicky, se totiž už dávno hovořit nedá. Po vydařené účasti na oslavách moravskotřebovského nekulatého výročí se 3. července předvedl na takzvané Zahradní slavnosti.

Svými písněmi hudebníci tentokrát potěšili hosty rekreačního střediska Srnčí, které se nachází v lese nedaleko od Hamperku. V publiku nechyběli ani stálí příznivci orchestru. Někteří se dopravili autem nebo na kole, jiní dorazili pěšky. Ani vyčerpání z tropického dne či náročné cesty však posluchačům nezabránilo, aby kapele vytvořili silnou zpětnou vazbu. Spokojenost dávali najevo hlasitým potleskem a skandováním, později tancem na improvizovaném parketu, kde brzy nebylo k hnutí. Zatím co majitel komplexu Petr Pokorný se k rock´n´rollu, jivu, blues a jiným rytmům přemluvit nenechal, kapelník František Zelený se v kolečku objevil hned několikrát.
Kromě pravidelných oblíbených skladeb zazněly i nové či méně známé kousky. Instrumentální čísla střídaly songy, kdy se u mikrofonu předvedli František Zelený a Helena Koudelková, několikrát si zazpívali i společně. Hlavními tématy písní byly láska a tanec, což dosvědčují kousky Tanec ve tmě, Všichni tancovat jdou, Sladké hlouposti, Loudá se půlměsíc, Muž, kterého miluji, Každý jednou velkou lásku potká, Den, kdy jsem se zamiloval a další.
Nejen v hledišti, ale i v řadách hudebníků panovala uvolněná nálada, posluchači se co chvíli smáli vtipným hláškám kapelníka, jimiž uváděl jednotlivá čísla a sólisty. Jednu ze dvou žen v orchestru, Alexandru Vrátilovou, označil za "naši jedinou nejlepší varhanistku", hlasitou podporu publika pro změnu nazval "šakalím skřekem". Kromě toho zopakoval několik základních informací o hudebním uskupení, například tu, že vystupují v netradičním švédském obsazení, kdy na pět saxofonů hraje jedna trumpeta. "V Moravské Třebové více žesťů není," dodal na vysvětlenou. Tento způsob hry, při níž dominuje rytmika a saxofonová sekce, se začal šířit po druhé světové válce ve Švédsku a dominoval jako alternativa big bandů.
Kapela, která v Moravské Třebové působí teprve několik let, si na zdejší hudební scéně buduje stále viditelnější a stabilnější pozici. Za to vděčí jednak skutečnosti, že stále častěji koncertuje a neustále rozšiřuje svůj repertoár, v němž si každý najde "to své". Nelze však opomenout ani píli všech deseti členů orchestru, se kterou neustále zdokonalují své hudební výkony.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama