ahoj a


ahoj ah

Moravskotřebovský swing se rozloučil s létem

10. září 2008 v 0:17 | Tereza Holanová |  swing a jiné koncertování
V restauraci U Kanára hraje Swingový orchestr Františka Zeleného dvakrát do roka. Na konci května a v srpnu. Na letošní druhé vystoupení si příznivci kapely museli počkat až na 6. září. Plánovaný srpnový koncert hudebníci kvůli nepříznivému počasí přesunuli, což se jim vyplatilo. První zářijová sobota totiž byla nečekaně slunečná.

Kapele se dařilo i s "vypůjčeným" bubeníkem
Navzdory úmornému horku předvedl desetičlenný band kvalitní výkon, z něhož vyzařovaly optimismus a radost z vystupování. Několik návštěvníků hned ze začátku zaznamenalo, že chybí nejmladší hudebník, představitel rytmické sekce Jiří Křetínský. Ten odjel s kapelou Proč ne band reprezentovat město do partnerské Bánské Štiavnice. Na pozici bubeníka jej zastoupil Josef Krejčí, zkušený člen Jevíčského bigbandu. Se zbytkem kapely se bez problému sehrál, jak o něm řekli ostatní hudebníci: "Je to starý swingař, který většinu skladeb dobře zná."
Orchestr přišlo podpořit jeho tradiční publikum. Během celého vystoupení panovala jako obvykle přátelská, neformální atmosféra; posluchači si pobrukovali známé melodie, ti odvážnější využili přilehlou silnici coby taneční parket.
Poprvé zazněli Čtyři bratři
I tentokrát band do svého repertoáru zařadil novou skladbu. Jednalo se o orchestrální kousek Čtyři bratři, kde si kromě čtyř saxofonistů zahrál sólo i František Zelený, který tuto skutečnost okomentoval slovy: "Já jsem bratranec." Kromě toho kapela předvedla svůj standardní repertoár, v němž nechyběly oblíbené songy Měsíční serenáda, Navěky, Tanec ve tmě, Ráda zpívám hot a samozřejmě Dva roky jezdím bez nehod. "Přes léto je obtížnější nacvičit nové věci, protože jednotliví členové odjíždí na dovolené. Řadu skladeb však máme rozdělaných," dodal František Zelený.


Nejbližší swingová budoucnost
Kde uslyšíte swingovou kapelu v nejbližší době? Následující víkend si zahraje na moravskotřebovských Dnech česko-německé kultury. Podzim bude na vystoupení poněkud chudší. "Připravujeme tradiční mikulášskou zábavu pro příznivce swingu. Kromě toho musíme začít pracovat na vánočním koncertu," vysvětlil kapelník. Pravidelná nedělní swingová odpoledne se v hotelu Morava letos konat nebudou, neboť je vedení podniku označilo za neekonomická.
K dlouhodobějším plánům kapely patří například přání koncertovat v zahraničí. Letošní hostování na Slovensku nevyšlo, nicméně proběhla jednání Františka Zeleného se zástupci dalších partnerských měst, holandského Vlaardingenu a německého Stauffenbergu, ve kterých by měl orchestr v příštím roce vystoupit.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama