ahoj a


ahoj ah

Manuál aneb Jak se vypořádat s au pair papírováním

19. února 2009 v 18:42 | Tereza Holanová |  vybrané instituce


V průběhu ledna jsem strávila spoustu času shromažďováním "au pair dokladů", tedy všeho, co tvoří součást přihlášky na letní pobyt v některé evropské zemi. V mém případě Irsku. Protože se jedná o vleklý a složitý proces, rozhodla jsem se svoji zkušenost sepsat. Třeba někomu z čtenářů přijde vhod a usnadní mu zbytečnou práci.


Vybrala jsem si Student agency. Řada lidí sice doporučuje pročítat inzeráty a shánět na vlastní pěst, neboť tak ušetříte poplatky. Přesto jsem zvolila jistější cestu. V mládí jsem už jednou "aupairovala" a přestože se jednalo o úplně jinou situaci, nerada bych se spálila podruhé. (čtěte zápisky šestnáctileté au pair)

Vyjet na léto do ciziny jsem chtěla již minulý rok. Pro potřebnou administrativu jsem si však nevyšetřila dostatek času, tak jsem ze svých plánů slevila a spokojila se s prací technické průvodkyně cestovní kanceláře. Au pair jsem uložila k ledu a slíbila si, že další zimu se hezky předpřipravím a zařídím tak, abych prvního ledna měla vše nezbytné v ruce.

Jenže člověk míní a neplní. Au pair pobytem jsem se začala důkladně zabývat až dva dny před spuštěním registrace. Trávila jsem tehdy celý den v práci a doufala, že většinu potřebného hravě zvládnu. Jediné, co se mi povedlo, bylo několik řádek motivačního dopisu. Motivaci jsem ztratila, když jsem zjistila, že se přihlásit nejspíše nestihnu. Fotografie s dětmi se válely v dvě stě kilometrů vzdálené Třebové, kam jsem plánovala jet nejdříve za dva týdny, praktického lékaře jsem v Praze dosud neměla, na mém posledním výpisu z rejstříku trestu stál rok 2006, takže bylo třeba obstarat nový. A přede mnou deset dní nabitého a náročného zkouškového.

Přesto jsem se rozhodla neustoupit! Vytočila jsem infolinku agentury a vybalila na operátorku, jak velký mám o letní pobyt v Irsku zájem, že bohužel podklady nezvládám odevzdat dříve než v půli ledna, zda by nebylo možné se přihlásit i tak a zbytek lejster dodat časem, protože já opravdu tolik chci… Dozvěděla jsem se, že dokud nedodám vše potřebné, nikdo se mnou počítat nebude, a ať se nebojím, že kapacity bývají plné až v půli února. O dva týdny později jsem se tedy pustila do honičky za vším, co bylo třeba.

1. charakterové doporučení. Jedná se o vyplnění dvoustránkového formuláře, jedné strany česky, druhé anglicky. Obvykle jej vypisuje člověk, který zájemce o au pair dlouhodobě zná a může se za něj zaručit. Tímto děkuji svému bývalému učiteli angličtiny za vynikající referenci.

2. tzv. "childcare reference" - totéž, co předchozí, tentokrát však od osoby, která může dosvědčit, že jsem se (mu) starala o děti a že k nim mám kladný vztah. Pavlíku, díky! Obstarání těchto dvou lejster pro mne nebylo nijak náročné. Lidé, které jsem oslovila, bez problémů souhlasili. Na referenci číslo dvě jsem však čekala dva týdny. Protože osobní setkání nevyšlo, řešili jsme vše elektronicky.

3. výpis z trestního rejstříku. ten mne stál klasickou padesátikorunu a cestu na jeden z pražských Czech pointů. Výpis jsem však držela v ruce okamžitě.

4. potvrzení o zdravotním stavu. Abych jej sehnala, musela jsem si zařídit praktickou lékařku v Praze. Následoval (v součtu) zhruba půl den čekání a nebo vyšetřování, kromě toho řada placení - podrobnosti v glose. Celý proces trval týden, neboť jsem si musela nechat zaslat výpis zdravotní dokumentace a dětský očkovací průkaz.

5. fotografie ve společnosti dětí. Díky nim se celý proces protáhl, protože jsem je všechny měla v Moravské Třebové.

6. motivační dopis v angličtině. Ten pro mne byl jedním z větších zádrhelů, protože se mi do něj nechtělo a odkládala jsem jej, jak se dalo. Nakonec jsem se s ním poprala vcelku rychle (děkuji přítelovi za korekturu a opravu neanglických spojení!) a ve výsledku mu věnovala zhruba dvakrát dvě hodiny. Nejedná se o nic světoborného - pouze představíte sebe, svoji rodinu, zájmy, dosavadní zkušenosti, vysvětlíte, proč chce právě do jejich země a proč právě "aupairovat". V brožurách stojí že na chybách zas až tolik nezáleží, protože rodina počítá s tím, že k nim nepřijede rodilá mluvčí, na druhou stranu však upozorňují, že dopis tvoří nejdůležitější položku "au pair dokumentace", podle níž se rodina rozhoduje.

7. fotografie pasového formátu. Za poslední rok jsem si zvykla mít neustále nějakou po ruce, jelikož si co chvíli vyřizuji všelijaké karty, průkazky, dříve kolejenky. Nakonec jsem však dala přednost výřezu z jednoho pc portrétu. Na těch "oficiálních" působím vesměs nezdravě až mrtvolně a na úsměvu a příjemném vzhledu záleží!

8. vyplnění třístránkového dotazníku. Tuto činnost jsem si nechala na konec a moc času mi nezabrala. Vypsala jsem své kontaktní údaje, zaškrtala, že nekouřím, umím plavat, jaké domácí práce ovládám a podobně. Do kolonek, jaké mám vlastnosti a proč by si měli vybrat zrovna mne, jsem uváděla víceméně to samé, co do motivačního dopisu. Teď jen doufat, že princip redundance funguje i v zahraničí!

Kdybych si na celý proces vyhradila den-dva, zřejmě bych vše bez problémů zvládla. Stačilo mít u sebe fotky, očkovací průkaz, zařídit reference tak, abych na ně nemusela čekat, během jednoho den vyřídit lékaře a výpis, napsat dopis, vytisknout, nascanovat a vyplnit vše ostatní a bylo by. Takto se mi pachtění za jednotlivými "položkami" rozprostřelo více než do dvou týdnů, kdy mi postupně ve složce "au pair" přibývala řada nových, často nehotových souborů.


Na závěr jsem nascanovala a vytiskla řidičák a zadní stranu pasu (tu s fotkou), vše roztřídila a seřadila a vydala se na pobočku Student agency. Zde jsem absolvovala vstupní interview v angličtině, uhradila registrační poplatek… a teď čekám, kdy se mi agentura ozve s tím, že pro mne našla vhodnou rodinu a že se mám připravit na telefonický rozhovor!

 


Komentáře

1 Barbora | 29. července 2011 v 13:43 | Reagovat

Ahoj, zařizuju si zrovna pobyt au pair přes student agency a narazila jsem na tvůj článek. Zrovna jsem v té fázi kdy odkládám motivační dopis, proto by mně hodně pomohlo kdyby si mně prosím mohla dát nějaké rady. Nebo v úplně nejlepším případě, jestli by si mi prosím nemohla zaslat pro inspiraci tvůj motivační dopis, který si ty předtím taky musela psát.

Děkuji:)

2 Nicole | E-mail | 14. února 2012 v 9:07 | Reagovat

Ahoj, ja jsem si našla rodinu sama, ale chtějí nějakej Healt certificate. Co konkretne takhle rodiny požadují aby ve výpisu od doktora bylo, nevíš????Předem děkuju za odpověď

3 Jany- | 14. února 2012 v 18:53 | Reagovat
4 Veronika | E-mail | 28. září 2012 v 16:54 | Reagovat

Děkuji moc za tento článek.. Už několik dní zadávem do vyhledávače vše na způsob au pair a jde mi z toho hlava kolem. Plánuji ject také přes student agency. Jsem v té fázi hromadění dokumentů... Problém mi dělá motivační dopis, :-(  :-D  a to, že nevím jak zjistit jestli je má angličtina dostačující.. Jak dobře musím mluvit anglicky abych byla vhodnou kandidátkou?.. :-) S pozdravem a přáním hezkého dne.. Veronika

5 Blakeacine | E-mail | Web | 29. března 2017 v 5:33 | Reagovat

valley health system jobs  <a href=http://reductil.ayosport.com/>acheter reductil 15 mg pharmacie andorre</a>  american heart association bls healthcare provider course

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama