ahoj a


ahoj ah

Za vyhazov mohly chodbovice, neshody s vedoucí a udání anonyma

2. března 2009 v 22:13 | Tereza Holanová |  za oponou VŠE

Kvůli častým hlučnému studentského života se Martin dostal do sporů s vedoucí koleje Blanice. Aby zajistil opozičním studentům větší pravomoce, přihlásil se do voleb do kolení rady a uspěl. Krátce po zvolení však dostal výpověď z koleje. Vedoucí jej vyhodila na základě anonymní stížnosti.

Zdroj ilustrace: blog Petra Havlíka


Kdo strávil alespoň týden na koleji, ví, jak studentský život vypadá. Postrádáte klid, občas se nevyspíte. Jindy posloucháte zpěv, rány a cinkot lahví, protože se za dveřmi koná tzv. chodbovice. Pravděpodobně jste se do podobných aktivit dokonce někdy sami zapojili. Protože vysokou a kolej zažijete pouze jednou.

Co když se však studentské radovánky zvrtnou? Málokoho napadne, že se mohou stát vstupenkou k vyhazovu z koleje nebo přesunutí na horší blok. Stačí udání anonyma. Studentský list, ve kterém působím, kontaktoval před nějakou dobu neznámý pisatel. Tvrdil, že bychom o podobných věcech měli v zájmu slušných studentů informovat. Rozhodli jsme se mu vyhovět. Jelikož s námi dále nekomunikoval, hledali jsme odpověď u Kolejní rady Blanice (KR) a studenta prvního ročníku Martina, jehož se anonym týkal.

"Chlastal, dělal bordel a budil ostatní ze spaní. Ale přece jen o něco víc než ostatní, proto měl několikrát potíže s vedoucí koleje a kolejní radou," stálo v nepodepsaném mailu. S těmito slovy souhlasí člen KR Michal Svoboda, dotázaní studenti i sám Martin. Říká, že se chodbovic účastnil jednou až dvakrát týdně, a uznává, že si je užíval.

Zábava skončila, když se dostal do střetu s vedoucí koleje Radmilou Kopáčkovou. Ta několikrát neohlášeně vstoupila do jejich pokoje, na což podle Martina neměla právo, tak jí to vytýkal. Po jedné návštěve dostali on i jeho spolubydlící za nepovlečenou matraci kolejní důtku.
Volby a následný vyhazov.

Po této události Martin s chodbovicemi skončil. Rozhodl se zúčastnit voleb do KR, které se konaly 12. listopadu 2008. A uspěl. Jedna z položek jeho programu zněla: "omezit pravomoci kolejní rady a vedoucí koleje". Tvrdil, že chce na Blanici zajistit spravedlnost a vytvořit přirozenou opozici proti vedení koleje. "Přijde mi, že si paní Kopáčková může dělat, co chce," vysvětloval svůj požadavek. Kromě toho prosazoval například zlepšení komunikace mezi studenty a kolejní radou, snížení sazby za přespávání návštěv, zřízení automatů na jídlo a alkoholické nápoje. Přestože mu hlasy na zvolení stačily, našli se i kritici jeho návrhů: "Kolejní rada bez pravomocí je zbytečná a tento člověk do ní jednoznačně nepatří.," objevilo se v komentářích na webových stránkách Blanice.

Nedlouho po zvolení přinesla vedoucí koleje Martinovi výpověď. Příčina vyhazovu? Bezdůvodné vystříkání hasičské pěny. Tato informace se ke Kopáčkové dostala prostřednictvím anonymního dopisu, jemuž uvěřila. Přestože se pravý viník později sám přiznal, Martin se rozhodl z koleje odejít. Došel k závěru, že bude lepší, když se on a vedoucí nebudou setkávat, protože jak řekl: "Pro Blanici toho dělá dost, ale my jsme si nesedli." Nepřestěhoval se na Jarov I E, jak rozhodla KR, která jeho případ projednávala, ale na Otavu, tedy pod Karlovu univerzitu. Protože zatím studuje na Jižním městě, nechtěl se stěhovat do jiné části Prahy. Na nové koleji nemá s vedením žádný problém a jak tvrdí, bujarý studentský život značně omezil.

Co si myslí o anonymu, který kontaktoval Studentský list? Že se jedná o téhož člověka, který jej "udával" na Blanici. Kdo je pisatelem, netuší. Nikdo mu prý osobně nedal najevo, že by ho svými "kalbami" rušil. "Myslím, že jsem měl s okolními pokoji velmi dobrý vztah. Ano, dělali jsme hluk, tak jako jiní. Nic jsme nezničili, ani nerozbili… A opravdu nechápu, jak se mohla vedoucí koleje rozhodovat na základě nepodepsaného dopisu. Ale jak mi jednou řekla, důvod pro to, aby mě vyhodila, by si našla vždy," dodává Martin.

Napsáno pro březnový Studentský list
 


Komentáře

1 Kačenka | E-mail | Web | 3. března 2009 v 22:40 | Reagovat

No ovšem, to je velmi drsné. Taky jsem řešila konflikty s vedoucími, a to na Hostivaři... A nejvíc mě na tom uráželo to, že paní si neuvědomovala, že má před sebou dospělého člověka a ne pubertálního spratka. Jinde to asi bude velmi podobné.

2 Terka | E-mail | Web | 4. března 2009 v 9:47 | Reagovat

wow, Kači, cos tam prováděla? :-) Věšela monitory na strop? :-) Já naštěstí se všemi vycházela dobře, i když byl poněkud trapné, když jsem se nastěhovávala na Vltavu (na půl UK, na půl VŠE, já za UK) a ta dobrá paní přede mnou začala pomlouvat ekonomy, jaká je to chátra... a dožadovala se souhlasu :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama