ahoj a


ahoj ah

Epika je pro mne umělecké dílo

1. května 2009 v 20:06 | Tereza Holanová |  vybrané instituce


Rozhovor s Janem, otcem a matkou Epiky, který měl kdysi (v únoru) vyjít na ihnedu. Kdyby to bývalo nevázlo... :-)

Můžete nám popsat činnost vlastníka a administrátora literárního serveru?
Věnuji se odstraňování funkčních chyb, které se trvale objevují za chodu. Občas se něco nechová tak, jak by logicky mělo, a podobně.


Také sleduji dění na epice z pozice technického správce. Člověk by neměl podceňovat propagaci projektu, a tak se musím věnovat i této oblasti. Hodně času trávím dokončováním všech záměrů, které jsem si s epikou stanovil.

O jaké záměry se jedná?
Literární server je jen jeden z nich. Dalším je nakladatelství a vydavatelství, zajištění financování a prodeje knih, které vyjdou v malonákladu a nejsou v běžných knihkupectvích prodejné. Posledním záměrem je získávání partnerů působících v oblasti literatury.

V čem spočívá vaše úloha v oblasti nakladatelství a vydavatelství?
Plním roli koordinátora, jsem takzvaným posledním článkem. Zpracovávám text a grafiku do formy pro tisk. V nakladatelství nás pracuje asi šest. Zatím jsme vydali dva tituly, Dvě kapky rosy, což je sborník autorů Epiky, a knihu Putování po Českém středohoří. Nemělo to ale dostatečný ohlas, takže byly ztráty. Prodej je základním problémem. Ač mohu snížit náklady na výrobu, jak chci, když knihu neprodám, vždy prodělám.

Vrátím se ještě k tomu prodeji. Vybíráte si autory nebo vás oslovují sami?
Mohou mne oslovit, v současné době však výhradně upřednostňuji ty, kteří si tisk financují sami.

Co očekáváte od spuštění nové verze epiky?
Doufám, že větší návštěvnost ovlivní prodej vydaných knih. Epiku jako takovou bych rád dotáhl do konce a kompletně dokončil své záměry. Nikdy jsem se toho v minulosti neodvážil. Myslím, že je vše ovlivněno i věkem a osobním růstem.

Kolik času rozvojem epiky strávíte?
Zhruba desítky hodin měsíčně. Vývoj spěje k tomu, že se programová úroveň projektu zvyšuje s cílem snížit čas, který je třeba k udržení chodu epiky. Například zadání a vyhodnocení literární soutěže může trvat pět minut, půl hodiny nebo pět hodin. Snažím se všemožně přibližovat k těm pěti minutám. Tato filozofie znamená, že musím na začátku vynaložit výrazně větší úsilí pří programování. Následně však ušetřím mnoho hodin práce ročně. Snižování provozních nákladů a podílu lidské práce na provozu serveru jsou hlavními prioritami a podmínkami pro přežití v budoucnu.

K splnění uvedených cílů je třeba mít odpovídající programátorské znalosti. Zvládáte všechny úkoly sám nebo spolupracujete s odborníky?
Jsem jediným programátorem, který epiku vytvářel.

Do jaké míry je vaše činnost finančně náročná?
Jako u každých stránek musím ročně platit za doménu a webhosting. Samotný provoz na finance náročný není. Problém je vždy s rozvojem, který stojí opravdu hodně. Kromě toho mám samozřejmě ušlý zisk. Jako správce se epice věnuji zhruba hodinu denně. Naopak, když programuji a vylaďujeti jeden modul, pracuji souvisle třeba několik dní.

Vyplatí se vám tedy provoz epiky?
Samotný literární server je ztrátový. Věřím však, že se může stát pomocníkem k nezaplacení, například jako mediální partner pro vydavatelskou činnost. Sám mám ambice v oblasti tvorby internetových stránek a projekt rozměru epiky beru jako investici do profesního růstu.

Takže je pro vás server hlavně nástrojem pro vyšší příjmy a zlepšení programátorských schopností?
Sám se považuji za umělce a epika je pro mé umělecké dílo, ve kterém jde především o seberealizaci.

Z čeho všeho tedy dnes epika může mít příjem?
Současné příjmy tvoří dary od autorů a od firmy, pro kterou externě pracuji. V poslední době jsem získal i dalšího partnera, jak bude tato spolupráce vypadat, ukáže čas. Doufám, že určitý příjem vyplyne i z členských příspěvků, vydaných a prodaných knih.

Čemu se věnujete kromě provozu serveru?
Mám malý obchod s výpočetní technikou a webové studio.

Podle čeho se měří úspěšnost literárního serveru?
Například podle celkové návštěvnosti, oblíbenosti u autorů, životaschopnosti a vyváženosti
Za nejlepší zbraň považuji kvalitu, ta podle mne nakonec rozhodne. Když už člověk vlastní vyvážený a kvalitní projekt, může investovat do reklamy, což mu zaručí návratnost investice.

S kterými konkurenčními literárními servery epika bojuje o čtenáře?
Asi s písmákem a saspi.cz

Předpokládáte, že budete epiku provozovat stále, nebo doufáte, že se najde nástupce, který ji po vás převezme?
Zatím neuvažuji o tom, že bych epiku prodal. Ani nevím o vhodném nástupci.
 


Komentáře

1 M.I.M.A | Web | 3. května 2009 v 10:13 | Reagovat

Je to hodně zajímavý rozhovor. Zase jsem se něco nového dozvěděla, ikdyž mi to stejně z mojí hlavybrzo vyleze, ale aspoň něco málo :-)

2 pack | Web | 17. června 2015 v 16:47 | Reagovat

nanejvýš отпад 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama