ahoj a


ahoj ah

Výstava fotografií: od avantgardy po módní retuš

30. června 2009 v 23:53 | Tereza Holanová |  svět obrázků a fotografií

"Fotografování je uvolnění a možnost vyjadřovat se bez jakýchkoliv hranic," tvrdí Mojmír Bureš. Jak si takový svět představuje, můžete vidět na jeho první samostatné výstavě fotografií.


Ta bude ke zhlédnutí v prostorách moravskotřebovské restaurace U Wernera, na Brněnské ulici č. 16/14. Neformální vernisáž se uskuteční 3. července v 18 hodin na témž místě.

Většinu svých snímků Mojmír (21) plánuje předem. Promyšlenou kompozici se snaží dodržovat. "Často dlouho přemýšlím nad místem nebo lidmi, které budu fotit." Na spoustě fotografií poznáte jeho přátelé, mohou se však na nich vyskytnout i modelky.

Divák musí hledat příběhy

Kromě autorovy maturitní práce, kterou nafotil digitální zrcadlovkou bez použití objektivu, zahrnuje expozice přehled mnoha stylů jeho fotografování. Jak tvrdí Mojmír, najdete tu vše od snímků, které se přibližují české avantgardě začátku dvacátého století, po Photoshopem vyretušované módní fotografie.

Na první pohled se jedná o různorodou tvorbu. Černobílé detaily, u nichž si divák není jistý, co znamenají, vyvolávají tajemno a někdy nejistotu. Na jiném snímku vystupuje ze tmy zarputilá tvář a nad ní se klene bílé světlo. Nebo schody vedoucí vzhůru nohama? A jinde, neurčitý geometrický tvar, který se vyznačuje jemnou symetrií. Zasněná divoženka, která neocitla u barové tyče, ale na konci světa. Ponurá krása. Pozorovatel se v jednoduchosti snaží hledat příběhy. A nebo přijme obrazy jako fakt a pouze vstřebává jejich ledovou snovost.

Klasická nebo digitální fotografie? Obě

Umělecké činnosti se Mojmír začal věnovat na Střední škole aplikované kybernetiky v Hradci Králové. Zde vystudoval fotografování pod vedením profesora Jiřího Petery. Jeho práce byly zatím k vidění na jediné výstavě, na které se představil spolu s dalšími pěti autory.

Jako většina mladých fotografů ovládá profesionální počítačové programy, které ke své práci i využívá. "Dobrá fotka vyfocená digitálním přístrojem se bez úprav neobejde," myslí si Mojmír. Zároveň si však zařizuje temnou komoru a chce se naučit zpracovávat fotografie klasickou fotochemickou cestou. Focení na černobílý film mu podle jeho slov přinese inspiraci a nový obzor.

Napsáno pro Svitavský deník
Autor fotografie: Mojda, pochopitelně
 


Komentáře

1 T | Web | 2. července 2009 v 10:58 | Reagovat

skoda, ze je ta vystava tak z ruky, vypada to vazne dobre...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama