ahoj a


ahoj ah

Jeden den ve Vídni. Sachr a návštěva Prátru

10. srpna 2009 v 18:16 | Tereza Holanová |  reporTerka

Cesta z Schönbrunnu do centra mi zabrala přibližně hodinu a půl. Často jsem se však zastavovala, četla si nápisy, procházela obchody a fotila. Chvíli jsem také poslouchala pouliční umělce, chlápka troubícího na rouru a starší dámu s harmonikou, která hrála stále dokola Kaťušu.


Celkově mi Vídeň přijde čistší a zelenější než Praha, na ulicích je méně žebráků a pochybných individuí, spíše tu spatříte umělce (hudebníky, mimy). Také obchůdky se suvenýry se více soustředí na typické rakouské artikly, tj. modely Vídeňského kola, Sacher Torte, Mozartovy koule, atd.

Zhruba o půl druhé jsem přešla křižovatku u Kunsthistorische muzea (které jsem kdysi v rámci školního výletu navštívila), pokochala se sochou Marie Terezie, Mozarta a Franze Josefa a zamířila do Philharmonikerstrasse. Zde se v sousedství Vídeňské opery nachází kavárna, kde podávají vyhlášený a jediný původní Sacher Torte.

Přestože je podnik poměrně rozlehlý, na volná místa se venku stojí fronta. Přede mnou vyčkávalo pouze sedm lidí, takže jsem se brzy dočkala a stylově oblečená paní mne uvedla do salónku, pod plyšovou stěnu s obrazem jakési významné rakouské šlechtičny. Za chvíli již u mne stála další obsluha (personál tu má přísně rozdělené, co kdo dělá, jeden uvádí lidi dovnitř, další přijímá objednávky, další odnáší prázdné nádobí a starší pán ve fraku kasíruje hosty) a co si dám.

Rozhodla jsem se pro klasický čokoládový dortík, kromě toho jsem vyzkoušela Original Sacher Gewürzguglhupf. Byla to světlá buchta, těsto mi chutí připomínalo mramorovou bábovku. Polité světlou polevou a uvnitř kandované kousky citrónu a pomeranče. Zatím co jsem čekala na dortíky, přečetla jsem si povídání o historii Sachrova kulinářského výtvoru, jímž dortík je. Nadlábla jsem se královsky. Obsluha velmi ochotná a úslužná, ve stylově vyzdobených prostorách hrál po celou dobu vídeňský valčík.

Pak jsem pokračovala do centra. Chvíli jsem sledovala kousky několika mimů, obešla kostel svatého Štěpána, poslechla si pouliční smyčcové kvarteto, které předvádělo zajímavé variace na Mozarta a vracela se podél kanálu směr Prátr.


Zde jsem si prohlédla všechny atrakce (překvapilo mne, že jich je tam tolik), různé rychlodráhy, řetězáky, strašidelné hrady, tobogany a zamířila splnit další důležitý bod své cesty. Přestože se na Wiener Riesenrad stála dlouhá fronta, tentokrát jsem vydržela a brzy držela svůj lístek za devět euro (drahý, vím, ale uvážím-li, že si tento zážitek víckrát v životě zřejmě nezopakuji…).

Stejně jako ostatním lidem se mi na pokladně snažili vnutit "foto na památku". Prvně "it´s free" a "no obligation" a ať jim zapózuji v okénku kabinky, na jejímž pozadí se vyjímal svatý Štěpán. Pak, zda se mi fotka líbí, že za devět euro bude moje. Odmítla jsem, ale věnovali mi jakýsi kupon, kdybych si to někdy v budoucnu rozmyslela. Že prý vše archivují.


Potom fronta na samotné kolo, to se zastavovalo s každým druhým vozíkem, který dojel dolů. Dovnitř nás vpustili přibližně sedm, bylo možné sedět na lavici uprostřed kabinky nebo postávat u otevřených okýnek. Brzy jsme se rozjeli, dostávali se stále výš nad Vídeň a fotili jak panorámata města, tak ostatní atrakce v zábavním parku. Protože bylo celý den nádherně slunečno (při pochodování Schönbrunnem a zpátky do centra nefalšované horko), měli jsme hezký rozhled. Nejvýše jsme se nacházeli šedesát metrů nad zemí, celá jízda trvala zhruba patnáct minut.

Po přistání jsem obdržela poukázku na slevu třicet centů v tamní restauraci a zamířila do suvenýrshopu. Za poslední eura jsem koupila miniaturní vinnou pálenku, která má v názvu slovo Wiener, takže budu věřit, že je pravá. Několik posledních fotek a hurá zpátky na druhý břeh Donaukanalu, tentokrát na airport express.


Fotky *ZDE*

 


Komentáře

1 PaulMan | Web | 11. srpna 2009 v 10:31 | Reagovat

Tak, trénink na vídeňském kole máš za sebou, teď hurá do Londýna navštívit Eye :)

2 Iva | E-mail | 29. října 2009 v 11:10 | Reagovat

Mno ja ja ,mylím si že je tto dobrý i když moc rada nečtu ! :D  :D Vprátru je to super ale byla jsem tam jen jednou! ale večer to bylo nej!!Chtěla bych jet jeste......ale neni čas!!tak čau muzete mki napsat... 8-O  8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama