ahoj a


ahoj ah

Honorabilis spectabiles. Economicus. Brutus. Amen.

5. září 2009 v 11:39 | Tereza Holanová |  za oponou VŠE

"Promoce je slavnostní obřad udělování akademických titulů. Jedná se o společenskou událost veřejné povahy." Tolik teorie. Na Vysoké škole ekonomické mne napadá přívlastek fraška. Veřejná byla, společenská také. Dokonce slavnostní. A právě v tom spočíval kámen úrazu.


Vysoká škola ekonomická si vzala na bedra nelehký úkol. Rozhodla se o kombinaci moderny a tradice a vznikl hybrid, nad nímž se ti, kteří zažili předávání diplomů v Betlémské kapli, v uměřených aulách zlínské či pardubické univerzity, vzmohou jen na otázku, kam se poděl původní význam slova promoce.

Ti, kteří promoci na VŠE dosud nezažili, ať si vzpomenou na imatrikulaci. Květináče, díky nimž se předek Vencovského auly změnil ve skleník, a vykachličkované stěny na pozadí. Mnoha lidem fakt, že končí studium v nereprezentativní aule, která přes všechna cingrlata vypadá studeně a cize, nevadí. Často argumentují, že VŠE přece JE moderní škola. Ano, Masaryčka v Brně také, kromě toho řada univerzit z menších měst. Přesto se většina z nich snaží, aby promoci zůstala její důstojnost. Což se v kombinaci s prostorou alá operační sál plný květin příliš nedaří. Nehaním samotné prostředí, pro něž se VŠE rozhodla, ale to, že jej nedokázala skloubit se vším ostatním.

Tituly uděluje v hale, která křičí modernitou, zároveň se však rozhodla držet středověkého ducha, tradici a atmosféru honosnosti. Jenže ona ta velevážná událost působí jinak v šest set let starém Karolinu či v profesní síni Matfyzu, kde to vypadá "alespoň" jako na radnici. A jinak ve Vencovského aule. Zatím co v prvním případě mají dlouhé latinské formule, chlupaté plyšové taláry a barokní hudba své kouzlo, na ekonomce, v moderní aule působí směšně a nepatřičně. Včetně jedovatě zelených kancelářských židlí, na nichž sedí absolventi, a toho, že někteří členové akademického sboru potřebují mít před sebou lejstro s textem Gaudeamus Igitur. Ale bylo by modernější promování vůbec uskutečnitelné? Jak by vypadalo? Namísto hábitů sako a kravata?

Závěrem několik názorů studentů, kterých jsem se dotázala, jak vnímají atmosféru promocí na VŠE. "Čekal jsem, že bude okázalejší a důstojnější." "I kdyby to předávali na chodbě, je mi to jedno. Na slavnostní situace si nepotrpím." "Předstírat středověk se zlatými vozembouchy a honosnými rouchy na škole , která je pár desítek let stará, je úsměvné." "Nová aula je podle mého dobrá místnost, dispozičně i vzhledem. Že to nebude jako v Karolinu, s tím se nedá nic dělat, máme se stavbou budov v tomhle směru pár století zpoždění." "Mohlo to být alespoň v RB101, ta mi z našich aul přijde nejhezčí." "Co se týče organizace, moc se jim to nepovedlo. Aulu bych vyměnila za slavnostnější místo, navíc nás promovalo asi 150, k tomu přišla spousta diváků a vůbec jsme se tam nevešli. Na UK mají promoce mnohem hezčí."

Co z toho plyne? Najdou se tací, kterým status quo vyhovuje. Větší část oslovených studentů by však ocenila slavnostnější ráz a adekvátní prostředí. Protože, i kdyby na zemi přibyl chlupatý červený koberec, květinová výzdoba expandovala do prostoru pro diváky a účastníci obřadu znali studentskou hymnu, zůstane to "Nová" aula s nefunkčními stolečky a veškerou svojí strohostí.
 


Komentáře

1 AjA | Web | 5. září 2009 v 12:40 | Reagovat

pokud se mám zastavit nad otázkou promoce, musím říct, že ač titulovaná, této pocty se mi nikdy nedostalo, protože brněnské studijní mě zapomněllo obeznámit, následně pozvata ve finále mi zttratilo diplom, který u nich měl ležet, ale neležel. Takže jsem svůj diplom dostala rok po skončení studia ve vyhotovení duplikátu, aniž bych kdy originál viděla, na studijním mi no přebírala kamrádka oproti ntářsky ověřené plné moci, a předání proběhlo v jedné nejmenované kavárně v Brně... tomu říkám důstojný veřejný akt společenského významu, a musím říct, že mě to dodnes mrzí ne kvůli mě, ale kvůli těm, co se na to těšili - třeba maminka (já kvůli ní tu druhou musím dodělat, aby si tu promoci užila)... takže pokud se ti zdá jako vada jenom kombinace moderny s tradicí, věř, že je to prkotina, tomu okamžiku to podle mě kouzlo nebere... a když si vezmu třeba promoce techniků v Betli Kaplémské, ty jsou krásné, české, ale tak nabubřelé, že se mi tam udělalo z projevu pána honorabilis velmi nevolno...protože tolik nabubřelosti, co z jeho projevuu čišelo, to by urazilo i mrtvého.... my my my a jen my jsme elitta národa, a ostatní jsou jen nicky, které my my my jednou zadupeme na zem... takže ono nejde ani tak o to KDE, ale JAK to proběhne.

2 cracatit | E-mail | Web | 5. září 2009 v 19:36 | Reagovat

Souhlasím s Ájou,mám na to podobný názor. Mě sice promoce čeká až za dlouho a ta druhá ještě za dýl, ale byl jse na imatrikulaci na právch v Brně a mělo to svůj půvab ve staré Procházkově sínis hudbou a obřadm to mělocosi do sebe. Doufám, že to u mě neproběhne jako u A.

3 AjA | Web | 5. září 2009 v 19:54 | Reagovat

[2]: neboj, ja jsem traged zivota, a to co me se deje, to je proste neuveritelna, schvalne, kolik lidi ve vasem okoli ma nohu propichnutou ostepem?

4 Sisao | 5. září 2009 v 22:23 | Reagovat

Promovala jsem jak v ,,důstojném" prostředí, tak i mezi květináči umělohmotných kytek (žurna na UK versus VŠE) a musím říct, že promoce na VŠE byla mnohem lepší - jsem zvědavá, jaký bude Tvůj názor, až zažiješ obojí na vlastní kůži :-). Profesní dům (UK) byl sice fajn (i když Karolinum to taky nebylo), ale přístup studijního oddělení, řeč děkana, která byla tak plytká a všeobecná, že by ji mohl s úspěchem použít snad kdekoliv mimo školu, to, že jsme museli celý obřad stát, takže jsem si připadala jak houska na krámě, kterou každý očumuje (plus ta hodinka stepování v nevětrané místnosti taky jednomu nepřidá). No, suma sumárum, nic moc. Hymna na elektronické varhany to taky nevylepšila. Takže za sebe hlasuji pro umělé kytky :-).

5 cracatit | E-mail | Web | 6. září 2009 v 8:52 | Reagovat

[4]:  Uvidííme, nevím, kde má promoce ekonomka (MU), na právech to bude určitě opět v Procházkově síni uvnitř bloku právnické fakulty, tak snad to nebude tak zlé.

6 storyteller | Web | 6. září 2009 v 16:17 | Reagovat

Myslíš VŠE v Brně?

7 cracatit | E-mail | Web | 6. září 2009 v 17:48 | Reagovat

[6]:  :-D  :-D Nevým o jaké VŠE mluvíš. V Brně, pokud vím, žádnou pobočku nemají. Na VŠE codí Terka. Já chodím na Ekonomicko-správní fakultu MU, to je trocu něco jinýho, vedle toho mám práva n té stejné výšce. Obojí v Brně. Práva mají momentálně přednost. Obojí to trochu nestíhám, tak mám zrovna ekonomku přerušenou.

8 Terka | E-mail | 22. září 2009 v 21:38 | Reagovat

Dodatečně děkuji za přínosnou diskusi, kterou jste tu rozvinuli :-)

Aja: V tvém případě to opravdu zpackali a plně chápu, že z tvého pohledu raději fraškovitá, ale relativně upřímná promoce, než to, čeho se dostalo tobě. Jinak, při psaní toho komentáře jsem rovněž měla trochu na mysli svoji rodinu, která to bude brát vážně především (v dnešní době bakalářské promoce mi už přijdou jako trochu přehnaná záležitost, asi se "upromuju":-)). Do Betlémské kaple se půjdu začátkem října podívat na kamaráda, tak se pak podělím o dojmy a možná dojdu k závěru, že ekonomka je vlastně báječná :-)
Sisao: Na žurnu jsem také zvědavá, viděla jsem zatím jen obrazovou dokumentaci, která působila dobře, známi z jiných fakult UK tvrdí, že jejich promoce obecně proběhla a působila mnohem stylověji, takže uvidím :-)

9 Qlarinka | Web | 22. září 2009 v 23:15 | Reagovat

chudak aja :-( a ja teda vubec nevim, kde budu mit promoce ja... ale asi v aule fildy a gaudeamus bude z repraku stejne starych jako nahravka sama.... a ja budu jedina zpivajici  :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama