ahoj a


ahoj ah

Kebab. Komedie, která zhořkne v ústech

17. září 2009 v 0:12 | Tereza Holanová |  prkna, která znamenají divadlo

"Ájem, júár, hýiz, šíiz. Ájem, júár, hýiz, šíiz. Ájem, júár…" "Přestaň! Nebo tě zabiju." V dalších scénách činohry Kebab už facky lítají. O chvíli později vystřídá křik žoviální objímání. A na malém pódiu Strašnického divadla se rozehrává příběh tří mladých Rumunů.


Přestože se divák během devadesátiminutové inscenace většinu času směje, před očima se mu odehrává drama, které otevírá hned několik citlivých problémů. Problém asimilace imigrantů, pasivitu, jež pozvolna přerůstá v apatii, a v neposlední řadě násilí a prostituci.

Hra ukazuje, jakým způsobem se může čirý idealismus zvrtnout. Každý z hrdinů má nějaký sen. Povaleč Voicu se chce obklopovat bezstarostnými přáteli a nejnovější technikou. Patnáctiletá Mady naivně doufá, že se stane zpěvačkou nebo alespoň tanečnicí. Vrcholem její angličtiny je "Ájem sexy", prodávání kebabu ji nebaví, takže na ni zbude kariéra prostitutky. Bogdan si z rodné země přivezl kameru, studentské stipendium a velké ambice. Nakonec však musí řešit, jak se zbavit padajících vlasů a utéct bludiště, do něhož neuváženě vstoupil a které ho nechce pustit ven.

Jak souvisí osudy těchto tří lidí? Milují se, udělují si kopance, plánují budoucnost a vzpomínají na vlast, do níž se za žádnou cenu nechtějí vrátit. Na počátku hry působí sebevědomě a nebojácně, postupem času se z nich stávají rozklepané trosky, které se stále více vzdalují okolnímu světu a každodenní realitě. Potácí se mezi bezstarostnou opilostí, láskou, hysterií, agresí a nereálným blouzněním. Neschopností bránit se a změnit své postavení připomínají Kafkovské figurky. "Už dva týdny prší!" Tato slova nepatří pouze typickému irskému počasí, ale také vyprázdněnému stavu jejich duše.

Díky svižným a přirozeným dialogům si budete v průběhu hry připadat jako účastníci lehkovážné komedie. Ta zachycuje přežívání prachobyčejných packalů, kterým neúspěch vzhledem k jejich hlouposti přejete. Ke každému z nich ucítíte v jisté chvíli lítost a vzápětí odpor. Teprve postupně smích trochu zhořkne, na povrch vyplují problematické osudy a tragédie se zbavuje roušky humoru, která ji překrývá. Pokud vás zajímá, jak naloží hrdinové se svými plány a emocemi, zavítejte do divadla ve Strašnicích, které činohru rumunské autorky Gianiny Carbunariu ve svém sklepě uvádí.

Foto: deviantart
 


Komentáře

1 Qlarinka | Web | 22. září 2009 v 22:53 | Reagovat

moc pěkná recenze :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama