ahoj a


ahoj ah

Češi patří k nejlepším „třídičům“v Evropě

15. října 2009 v 10:41 | Tereza Holanová |  vybrané instituce

Rozhovor s ministrem životního prostředí. Napsáno pro zelené číslo Studentského listu, kde si také můžete přečíst plnou verzi rozhovoru.

Do české politiky vstoupil Ladislav Miko nedávno, stal ministrem životního prostředí Fischerova kabinetu. Jako jediný zřejmě nevydrží v úřednické vládě až do červnových voleb.


Jak se vyvíjí vztah Čechů k recyklaci odpadu? Přistupují k tomuto úkolu zodpovědně?
V zásadě platí, že třídíme docela zdatně. Češi patří k nejlepším "třídičům" v Evropě. V recyklaci plastů jsme dnes dokonce na prvním místě. V porovnání se západními evropskými státy si Česká republika vede velmi dobře, například ve třídění papíru jsme v roce 2006 podle dat Eurostatu předčili i Německo, Rakousko a Belgii, nicméně v komoditách jako jsou nápojové kartony nebo kovy máme stále rezervy.

Dopouštíme se při recyklaci nějakých konkrétních chyb?
Obecně lze říci, že je obtížné lidem vysvětlit, že do kontejnerů na sklo nepatří některé typy skla, například autosklo, drátěné sklo či keramika, nebo že do kontejnerů na plasty se nemají odhazovat odpady z polyvinylchloridu, včetně obalů. Plasty z PVC jsou značně problematické z hlediska jejich dopadu na životní prostředí a mohou závažným způsobem narušit technologické procesy při recyklaci ostatních plastů. Odpad, který vytřídíme do "barevných kontejnerů" je však v porovnání s některými jinými evropskými státy relativně čistý. To usnadňuje a hlavně zlevňuje jeho další materiálové využití. Pokud Češi něco dělají špatně, nemyslím si, že je to schválně, spíše se jedná o nedbalost. Ocenil bych to, že se i úplní laici snaží.

Věříte, že lze lidi k recyklaci nějak motivovat?
Určitě ano. Obecně platí, že čím menší je pro občany docházková vzdálenost ke kontejneru, tím jsou ochotnější odpady třídit. Pokud má člověk ke kontejneru dva kilometry, moc se mu do recyklace chtít nebude. Zvyšování počtu kontejnerů je ovšem nutné provádět postupně, což se v současnosti děje. A vhodné reklamní kampaně mohou mít na občany z hlediska ochoty třídit odpady velmi pozitivní vliv.

Jak jsou na tom s tříděním odpadu politici?
Na našem ministerstvu samozřejmě recyklujeme, navíc musíme vykazovat, jakým způsobem se o odpady staráme. Pokud jde o ostatní politiky, musím říct, že se najdou lidé, kteří na vás už při seznamování přes chodbu křičí: ´Já mám rád přírodu a recykluju odpady!´, aby ukázali, že jsou enviromentálně na výši. Neexistuje však způsob, jak je kontrolovat, nemám ani představu o tom, kolik dalších ministerstev skutečně třídí.

Kolik lze díky třídění odpadů odpadu ušetřit?
Tato otázka je složitá, protože vše závisí na pohybu ceny na trhu. Měli jsme období, kdy to pro řadu firem znamenalo výraznou úsporu. Nicméně v době hospodářská krize ceny všech surovin spadly dolů a my se dostali do situace, kdy bylo jednodušší zdroje brát a odpady nepoužívat. Smyslem ovšem nemá být pouze bezprostřední ekonomický zisk, ale dlouhodobé využití zdrojů.

Můžete ještě podrobněji vysvětlit, jak krize recyklaci ovlivnila?
V souvislosti s recesí došlo k tomu, že se na trhu objevilo značné množství vytříděných odpadů. Vytvořili jsme je ještě v dobách konjunktury, poptávka ze strany průmyslu se však zatím rapidně snížila. To vedlo k razantnímu propadu výkupních cen druhotných surovin. Mnohým subjektům nakládajícím s odpady se tak přestal vyplácet prodej některých méně lukrativních odpadových komodit, jako jsou například směsné plasty nebo směsný papír. Nebo je od nich nikdo nechtěl odebírat, protože na trhu byl dostatek levných kvalitnějších zdrojů. Situaci se naštěstí podařilo stabilizovat. V současnosti nemá ministerstvo životního prostředí informace, že by docházelo k problémům s odbytem druhotných surovin. Vytříděné odpady jsou tedy na trhu dále obchodovány, byť za podstatně nižší ceny než tomu bylo dříve.

Stalo se, že by se kvůli nezájmu o třídění rušily sběrné dvory nebo se snižovala kapacita kontejnerů?
Nemáme informace, že by k podobným situacím docházelo. V současnosti je trend zcela opačný a neustále dochází k "zahušťování" sběrné sítě a zvyšování množství služeb ze strany obcí pro občany. Jistě, že v důsledku současné hospodářské recese nastávají výkyvy v poptávce po druhotných surovinách. Nicméně předpokládáme, že se situace v budoucnu opět stabilizuje.

Zaměříme-li se na vaši roli v oblasti recyklace, čemu se jako ministr v současné době věnujete?
Například máme za úkol dopracovat on-line informační systém o pohybu odpadů a nebezpečných látek v Česku. Samotný projekt reaguje na výskyt kauz typu nelegálního skladu odpadů v Libčanech, nezákonného nakládání s chemickými látkami a odpady ve Chvaleticích a v Nalžovicích. Pro splnění úkolu vznikla expertní pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva životního prostředí, průmyslu a obchodu a ministerstva obchodu. Systém by měl začít fungovat v roce 2010.

Co dalšího zvládnete za krátkou dobu vašeho ministerského působení?
Od mého předchůdce tu zůstal návrh nového zákona o odpadech, na který se všichni politici sesypali jako vosy a dali k němu stovky připomínek. Já jsem zavedl systém kulatých stolů, kde s partnery rozpracováváme teze a snažíme se návrh upravit tak, aby mohl jít do sněmovny.
 


Komentáře

1 cracatit | E-mail | Web | 16. října 2009 v 23:21 | Reagovat

Parádní článek, jen ty překlepy! Ministerstvo obchodu je blbost. Oficiálně se jmenuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (ve větě o komisi společné s Ministerstvem životního prostředí). Jinak situaci okolo třídění sleduju a Miko má pravdu, že se situace o dost zlepšila, že se zahušťuje síť sběrných dvorů a že musí dodělat databázi pohybu odpadů, to by od nich byla fakt záslužná věc, kdyby se povedlo díky novému zákonu zavést skutečně funkční řešení systému nakládání s nebezpečnými odpady. V současnosti se jenom uvádí, kdo čeho kolik vyprodukuje - co do nebezpečných odpadů (dioxiny, pesticidy a jiné), ale už se nikam moc nehlásí, co se s látkama děje dál, jaý je jejich "životní cyklus". Situace s výkupem papíru, plastů a kovů je vyřešená celkem uspokojivě. Tak uvidíme, co nového přinese čas. Omlouvám se za delší komen, ani mi to nepřišlo tak dlouhý. Měj se, Terko a ať se dří, škoda, že nevyšel Kepler!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama