ahoj a


ahoj ah

Jak si udělat dobré jméno

23. října 2009 v 21:00 | Tereza Holanová |  za oponou VŠE

Pověst ekonomky opět utrpěla. V půlce října zveřejnila Mladá fronta článek o metodách, za které se na páté fakultě získávaly zápočty. Zarážející přitom nebyl pouze přístup učitele, ale celého vedení, které o problému podle získaných informací vědělo a namísto studentů drželo ochrannou ruku nad pedagogem.


Shodou okolností jsem se v posledním měsíci stala svědkem dalších dvou událostí, které VŠE v očích mých přátel z jiných škol značně diskreditovaly. A já se styděla. Protože, jak potom vysvětlovat, že jsou všechny ty pověsti o nabubřelé škole plné arogantních lidí přehnané!

Na Karlově univerzitě, kde souběžně studuji, jsme měli vyučujícího z Národohospodářské fakulty. Výuka i zakončení předmětu proběhly hladce, problém nastal při zápisu známky. Škola totiž lpí na tom, aby studenti při postupu do vyššího ročníku odevzdali řádně vyplněný index. Jak však získat muří nohu pedagoga z jiné školy, který nereaguje na e-maily a nikde nemá uvedený čas konzultačních hodin? Jednoduše. S několika dalšími lidmi jsme zjistili, kdy a kde učí, a vydali se stepovat před třídu. Protože jsme ho nezastihli, zamířili jsme do kabinetu. Jmenovka nikde, věřili jsme však údajům z isisu. A zaklepali. Nic. Zkusili jsme vzít za kliku. Zamčeno. Ušli jsme pár kroků, když se rozletěly dveře a v nich neznámý muž. Asi kolega. "Co chcete?!" "Dobrý den, hledáme pana…," dál se spolužačka nedostala, protože učitel zvýšil hlas, nahodil výsměšný tón a zlostně parodoval: "Tak vy si hledáte pana…?! Tak se laskavě naučte číst a neobtěžujte, když tu není!" Prásk. Ekonomka coby vzor slušného chování.

Jindy se se mnou kamarád vydal na přednášku, kterou jsem mu doporučila jako zajímavou.
Probíralo se umění. Prima hodina pro každého, kdo si myslel totéž co vyučující. "Vy máte jiný názor? Samozřejmě, že ho můžete mít. Ale je špatný!" Studenti s výrazy zpráskaných ovcí, protože diskuse se právě vyčerpala. "A já myslel, že takhle se buzeruje jen na medicíně." Jsem zvědavá, čím mne překvapí ekonomka příště. A budu doufat, že u toho nebudou žádní "svědkové", protože ve mně stále ještě zůstává jakási hrdost a snaha školu bránit. Zároveň chci poděkovat své rodné druhé fakultě. Přestože se tu v porovnání s jinými pracovišti ekonomky žádná velká věda nedělá, nikdo nás nenutí sedět a šoupat nohama. Naopak! Vyžaduje se tu samostatné myšlení a umění obhájit svůj úhel pohledu.

A vrátím-li se ke kauze pana Vorlíčka. Každý učitel může studentům vyjít vstříc. Na univerzitách se to děje běžně. Pokud v testu neprojde šedesát procent lidí, kantor sám od sebe vypíše další termín. Pokud se vám nehodí termín zkoušky, často se s vyučujícím dohodnete, že přijdete jindy. A pokud budete umět, můžete mít zápočet už v půlce semestru. Jenže podobné kroky se konají nezištně a z dobré vůle.



Napsáno pro Studentský list
 


Komentáře

1 Gajsihy | 23. října 2009 v 21:25 | Reagovat

U nas sem nikdy nezazila naky problem, vzdy se dalo nejak domluvit, ale vim, ze sme s kamoskou nahaneli z pajdaku ucitele, ktery uz po treti nebyl na svych vypsanych konzultacnich hodinach a neodepisoval vubec na maily..ale to se asi najde vsude

2 Terka | E-mail | 23. října 2009 v 21:29 | Reagovat

jo, jako třeba UK je na byrokratické problémy expert. Milion papírování, lítání po celé Praze s indexy, o specialitě jménem teze diplomové práce nemluvě. Občas učitel zapomene, že je zkouška. Ale každý (a zažila jsem lidi z různých kateder) se snaží řešit i nepříjemné situace vlídně a tak, že u toho nesnižuje sám sebe ani studenta

3 bestieVsamete | E-mail | 24. října 2009 v 8:53 | Reagovat

Nu, i když opomenu, že jsi informačně rok pozadu, to, co jsi napsala, je žvást.
Co se byrokracie týká, F5 je vůbec nejpříjemnější, protože tam zkrátka žádná není. Zatímco zápisy na UK, ty stojej za to.
Nu, ač jsem naštvaná, asi nebudu brát v potaz názor slečny z jazykové fakulty s rozšířenou výukou zeměpisu. Chápu, že Vám nevyhovujou naši vyučující :-D

4 AjA | Web | 24. října 2009 v 10:12 | Reagovat

ja se postavim trochu na stranu ucitelu - jsme taky jenom osoby z masa a kosti, kdyz je nekdo vyhlaseny pan profesor, neznamena to, ze by se pred nim mel student citit male, nebo ponizene, s uctou ale v pohode, vetsina jsou prijemni, spolecensti a vlidni lide (pohled z druhe strany barikady) a rozhodne neni ccilem vetsiny studenty do jednoho vyhazet, pponizit apod. spis naopak - valna vetsina v konzultacnich hodinach opravdu drepi v kanclu na zadku, jsem zarny priklad toho, kdo tam  opravdu sedi, a vyckava, jestli se nejaky dobrak neobjevi (treba mi bakalari, celkem bych rada videla nejake sesmolene vysledky jejich snazeni...ta co mi prisla  ted po 7 mesicih prace priznala, ze jeste neprecetla ani jednu knihu, co jsem ji predepsala, protoze je to anglickyyyyy a kdesi cosi, samostatne mysleni - nula, a jeji cil - abych ji napsala osnovu, ci hrubou kostru- to je trochu dost drzost, nebo jsem zla ja?), kdyz nekdo zavola, nebo napise (maji muj mail, ICQ, skype, telefon), tak nikdy neni problem se dommluvit... co se tyce terminu zkousek, nejde jenom o zkousky, kdyz student projevi snahu a zajemm lze se domluvit napriklad na odpusteni absenci v hodinach a seminarich (dost studentu pracuje, a chapu, ze zkratka tu a tam musi dostat prace prednost, seminarka, nebo strucny referat to spravi), stejne tak neni problem se dohodnout na individualni zkousce mimo vypsane terminy, dokonce i cerne terminy pro couvace, kterym nestacily tri pokusy jsem vypsala,a to s tim, ze mili studenti uspeli, a ja si to slizla u vedeni, protoze blbouni nejapni se nezapomneli pochlubit tim, ze jsem jim vysla vstric. V mnoha pripadech jsou to prave studenti, kteri si podrezavaji vetev sami pod sebou... je totiz zcela jiste, ze budu metody zprisnovat, a zadny cerny termin uz nikdy nevypisu - gentlemanske dohody se studaky se NIKDY nevyplaci

5 bestieVsamete | E-mail | 24. října 2009 v 10:20 | Reagovat

Chci tu mít like it, protože souhlasím s AjA!! Není nic lepšího, než když slečny nejprve upečou bábovku (když se vrátím K Vorlíčkovi) a pak tu zkoušku nedaj,protože se to prostě nenaučily a ještě maj tudrzost si stěžovat!  :-x

6 Terka | E-mail | 24. října 2009 v 11:27 | Reagovat

[3]: proč se o tom píše až teď? Už se řešilo několikrát. Protože do letošního neexistovaly důkazy, že se cokoliv děje. Ano, desítky slečen povídaly, že Vorlíček dává zápočty za jiné věci než za test (sleduj, jedna napsala test asi na 40. Za bábovku či co si zasloužila opravný. Ten nenapsala. Šla uklidit kancl a zápočet byl v indexu). Jak jsem informovala o článek níž, snaha zjistit NĚCO konkrétního existovala z mé strany již před rokem. Ale všichni byli výřeční jen do té doby, než zjistily, že to co povídají, by se mohlo někde objevit. A jak snad víš, seriózně myšlené články/ zprávy/ cokoliv se ze zdroje "jedna paní povídala" napsat nedají. Proto s tím přišla až teď MF Dnes - prostě ve chvíli, kdy byl s to něco říct někdo konkrétní, proto se s tím zabýváme až my (Stud. list) teď.

A co se týče F2, mám k ní výhrad dost. Především to, že abych věděla většinu věcí, co se tam bere, nemusím studovat VŠ. Proto se těším, až po dokončení bc. přejdu na fakultu jinou. A už teď využívám možností volitelných předmětů a snažím se věnovat užitečnějším věcem než rozmístění zboží v malobchodě. Zastala jsem se jí pouze ve smyslu, že tu nikdo nemá potřebu demonstrovat svoji důležitost a chovat se arogantně kvůli tomu a) že má někdo jiný názor (zvlášť na umění, tam je to fakt nepřípustné!) b) že si někdo vůbec dovolí otevřít pusu. Jinak považuji NF za vědecky za nejlepší na VŠE a její učitele za vysoce vzdělané, s obrovským přehledem. To jim ale nedává automatický mandát k výše uvedené aroganci :-)

Aja: Já s Tebou v řadě věcí souhlasím. Nedovolila bych si přijít za učitelem na konzultace a chtít, aby mi napsal osnovu k bakuli, nedovolila bych si žádat o přezkoušení, když vím, že nic neumím. A učitelů, kteří se ke studentům chovají jako k "partnerům", si velmi vážím

7 košiška ekonomická | 24. října 2009 v 17:54 | Reagovat

"Chápu, že Vám nevyhovujou naši vyučující"

Ne, pokud se někdo (Vorlíček) chová jako arogantní idiot a ještě k tomu dává zápočty za bábovku, tak nevyhovuje. Ten člověk měl z F5 letět už dávno, vědělo se o něm léta...

8 Terka | E-mail | 24. října 2009 v 18:07 | Reagovat

[4]: a ještě jsem chtěla dodat (předtím jsem to nestihla), že se ve svém článku do normálních vyučujících (kteří po člověku něco chtějí, ale zároveň se k němu dokáží chovat slušně a nedávat mu najevo svoji nadřazenost) snad nijak nenavážím. Informuji o třech příkladech, na základě kterých sobě (i ekonomce) NF v poslední době hodně uškodila v očích jiných lidí a přidávám svůj názor na to.

9 bestieVsamete | E-mail | 24. října 2009 v 19:38 | Reagovat

to šišlinka:
viz. příspěvek pod druhým výtvorem na toto téma.
P.S. Letěl by, kdyby někdo přišel a řekl to narovinu. Jako to udělala slečna Zorníčková (nebo jak se to jmenuje). To, co mě dráždí na jejím chování je, že nejdřív pekla, pak žalovala.  :-!

10 Destroyer | 24. října 2009 v 20:14 | Reagovat

Proč v tom článku nejsou konkrétní jména vyučujících? Bez nich jsou to jen takové anekdoty, kterých si kdokoliv může navymýšlet tucty a nikdo mu nedokáže, že se to někdy někde nestalo.

11 storyteller | Web | 29. října 2009 v 20:47 | Reagovat

Tak takovýho učitele bych chtěl mít doma (pečenýho).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama