ahoj a


ahoj ah

Kdo vyhraje Osadníky, může přijít na test

22. října 2009 v 22:31 | Tereza Holanová |  za oponou VŠE

Vysoká škola ekonomická si získala pozornost celostátních médií. Bývalý vyučující Národohospodářské fakulty Jan Vorlíček nabízel studentkám možnost opravného termínu nebo přímo zápočet, pokud mu upečou, uklidí nebo si s ním zahrají ping-pong. Informoval o tom deník Mladá fronta Dnes.


Uvedená kauza se týká předmětu Ekonomie veřejného sektoru, který Vorlíček učil.
V době jeho působení na VŠE se o kurzu mluvilo jako o "nevystudovatelném", brzy se navíc začaly objevovat informace, že lze ekonomii ukončit různými způsoby. Tyto zprávy se dostaly i ke Studentskému listu, ve kterém působím. Proto jsem před rokem začala o problém zajímat. Několik zdrojů mi skutečnost, že Vorlíček zneužívá snahu studentek získat zápočet z náročného předmětu, potvrdilo. Oslovení studenti si však přáli zachovat anonymitu a nesouhlasili s tím, abychom jejich výpovědi publikovali. Oslovila jsem i děkana Národohospodářské fakulty Jiřího Schwarze, kterého jsem se ptala na podrobnosti ohledně Vorlíčkova vyhození. Odpovědi se mi však nedostalo.

Případ získal na věrohodnosti teprve díky výpovědi Šárky Zorníkové, na základě jejíž stížnosti musel učitel školu opustit. "Vorlíček bohužel neskončil jen u hraní deskových her, ale řadu studentek obtěžoval nevhodnými návrhy. Za nevhodné považuji i to, že mu holky musely za zápočet vařit večeře nebo uklízet kancelář. O návrzích se sexuálním podtextem nemluvě," řekla pro Studentský list. "Někteří studenti dostali možnost přijít na opravné testy, přestože jim tento nárok přímo nevyplýval ze studijního a zkušebního řádu VŠE," uvedl Vorlíček minulý podzim. Že tuto možnost zájemci nedostali zadarmo, veřejně potvrdil teprve poté, co se případem začal zabývat celostátní deník.

Šárka se stala jednou z obětí pedagogova "tržního jednání", následně se však rozhodla jeho přístup řešit. V červnu roku 2008 navštívila Schwarze, aby ho o Vorlíčkových praktikách informovala. Přestože děkan podle jejích informací o způsobu studia na fakultě věděl, studentce řekl, že Vorlíčka nevyhodí a ani tak neučinil. Šárka následně podala stížnost na OKIS VŠE, který její argumenty uznal za odůvodněné. Fakulta poté s Vorlíčkem rozvázala pracovní poměr. Šárka zároveň přerušila studia, protože ji děkan páté fakulty v dopise osočil, že se dopouští nepravdivých tvrzení a pomluv. K případu se Schwarz vyjádřil až poté, co jej oslovila MF Dnes. Ve svém vyjádření reagoval překvapeně a Šárce nabídl návrat na ekonomku.

Napsáno pro www.ilist.cz
 


Komentáře

1 Gajsihy | 23. října 2009 v 8:10 | Reagovat

Je to hnus..ete ze my mame normalni ucitele  :-)

2 AjA | Web | 23. října 2009 v 10:24 | Reagovat

no, je pravda, ze toto byl opravdu extrem... o tom zadne pochyby, samozrejme,

ale tema sexualniho obtezovani studentu na vysokych skolach nejak nabylo na popularite a po precteni jednoho superkvalitniho clanku na serveru novinky. ce zet zacinam mit dojem, ze se v oblasti definovani "sexualniho obtezovani" zaciname vice nez amerikanizovat....myslim tim clanek v odkazu... to jsem valila bulvy, a kdyz to pujde takhle dal, nebude uz na skolach ucit vubec nikdo ...a treba my abycho mse bali prednaset temata sexualniho dimorfismu apod... aby se studenti necitili ublizeni a obtezovani

3 bestieVsamete | E-mail | 24. října 2009 v 10:27 | Reagovat

cituji ze článku : "Několik zdrojů mi skutečnost, že Vorlíček zneužívá snahu studentek získat zápočet z náročného předmětu, potvrdilo."

Nemají se náhodou studentky snažit získat zápočet svými znalostmi, a ne pečením?
A co si mám myslet o slečně Zorníkové, která odešla na soukromou školu?  
opět cituji: "Šárka se stala jednou z obětí pedagogova "tržního jednání", následně se však rozhodla jeho přístup řešit." Takže upekla bábovku, zkoušku nedala a pak si šla stěžovat? Fuj!
Už sem slyšela, že i další učitelé obtěžují studentky- zajímavý, že to je vždycky od holek, co danej předmět nedaly. :-?

4 košiška ekonomická | 24. října 2009 v 17:58 | Reagovat

[3]: Charakter slečen, které chodí za učitelem s bábovkou, je v tomto případě irelevantní. Iniciativa vzešla zjevně od Vorlíčka. Takový člověk nemá na škole co dělat.

5 bestieVsamete | E-mail | 24. října 2009 v 19:35 | Reagovat

[4]: : Jasně, takže když to vemu do extrému, přijde slečna za profesorem a vyjede po něm. On je taky jen člověk a nechá se a je to jeho chyba?
Přišel snad někdy na přednášku a řekl: kdo mi upeče bábovku, dostane zápočet? Ne! Je jen člověk a prokázal dobrou vůli, ale pravda je, že je měl vyhodit asi už ze dveří. 8-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama