ahoj a


ahoj ah

O nesmělém protestu, který se změnil v plytkou honičku

10. října 2009 v 13:49 | Tereza Holanová |  filmy, které stojí za to

recenze filmu Absolvent

Slunce mu opaluje záda a rozbouřenou mysl ukolébává lehké šplouchání. V dáli zní The Sound of Silence a jedenadvacetiletý Ben nad ničím nepřemýšlí. Záhy se ocitá v hotelovém pokoji a blíží se ke svému prvnímu vyvrcholení. Pohybuje se mezi snem a realitou a vnímá jen to, že voda omývá jeho donedávna panické tělo.


Film Absolvent má spolu s Formanovými Vlasy či Hopperovou Bezstarostnou jízdou představovat vrcholné svědectví o 60. letech v USA. Symbolizuje zhroucení amerického snu a protest "zlaté mládeže", která má jediný cíl, být jiná. Na první pohled má vše, o co se lidstvo doposud snažilo, právě z toho však zřejmě vyvěrá ona nespokojenost. Krásní a bohatí lidé, kterým rodiče zajistili budoucnost, netuší, co chtějí, protože dál než za hranice nalinkovaného klišé ještě nikdy nešli. Nemají ponětí, kým jsou, a ve světě, kde se úspěch přepočítává na univerzitní tituly a hvězdné úsměvy, si nedokáží vážit ani sami sebe. A pokud nějaké sny mají, neumí se za nimi vydat, protože se neměli kde naučit bojovat. Veškerá harmonie, úspěchy a luxus, ve kterých vyrostli, se pro ně stávají symbolem odporu, jediným záchytným bodem, na základě něhož se rozhodují, kudy dál.

Veškerou tuto marnost se tvůrcům filmu podařilo v první části Absolventa výborně zachytit. Z hrdiny sálá pocit prázdnoty a nejistoty, která působí směšně a opravdově. Přestože svět, ve kterém žije, zarputile odmítá, nedokáže říct své Ne nahlas, natož cokoliv vysvětlovat. Má strach odmítnout vyzrálou Mrs.Robinson, která ho provokuje a následně svádí, ačkoliv je mu zpočátku její pozornost nepříjemná. Následně se však pro něj aféra s atraktivní ženou stává způsobem protestu, řešením, jak opustit zajeté koleje. Jejich postupné sbližování, tělesná přitažlivost protknutá vzájemným odporem, Benjaminovo blouznění, s nimž se odcizuje rodičům, a následné scény u bazénu představují nejsilnější okamžiky filmu.

Druhá polovina příběhu se odehrává ve zcela jiném duchu než začátek a snímek pro mne ztrácí své kouzlo. Rebelii vyhánějí tvůrci do krajnosti, přerušují snovou nejistotu a ze zádumčivé sondy do nitra čerstvého absolventa se stává podívaná, která se omezuje na klouzání po povrchu. Slušňák, který byl ještě nedávno loutkou ambiciózních rodičů, se ze dne na den přestává bát porušovat zákony, jednat rázně a sobecky. Více než vzpurně však nyní působí posedle. Příběh se stále více vzdaluje realitě, jednotlivé náhody, setkání a dialogy postrádají přesvědčivost. Korunuje to Benjaminův heroický běh, kdy je divákovi předem jasné, že do kostela dorazí přesně v okamžiku "O", stejně jako to, že snímek skončí happy endem. Film s podnětným tématem a výbornou hudební kulisou se v druhé půli mění na akční honičku prostoupenou plytkou romantikou. Psychologicky odbyté zápletky jej navíc připravují o vše, co se původně snažil sdělit a přiblížit. A nepomohou ani Simon s Garfunkelem.

Zdroj obrázku: filmreference.com
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama