ahoj a


ahoj ah

Zadarmo nedostal zápočet nikdo

3. listopadu 2009 v 23:09 | Tereza Holanová |  za oponou VŠE

Rozhovor s vyučujícím z Vysoké školy ekonomické. O bábovkách a dalších způsobech zakončení studia.

napsáno pro ilist.cz


Za bábovku studenti získávali pouze možnost přijít na opravný test, tvrdí Jan Vorlíček. Jak se ke kauze spojené s nestandardním ukončením předmětu na Národohospodářské fakultě vyjádřil, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Souhlasíte se všemi informacemi, které v souvislosti s kauzou pronikly na povrch?

Četl jsem pouze článek v Mladé frontě, diskusi k němu ne. V první řadě pominu, že ten novinář poněkud překroutil rozhovor, který se mnou vedl, a upravil si ho pro své záměry. Pokud jde o obsah článku, žádná velká nepravda tam sice není, ale podstata věci spočívá bohužel trochu jinde. Jednalo se jen o obchod s termíny zkoušek, nikoliv se zkouškami či zápočty. Zkoušení probíhalo výhradně formou testu.

Proč jste se rozhodl požadovat po studentech "protislužby"? Není to úplně obvyklé.

Chtěl jsem něco, čím by si student nárok na náhradní termín zasloužil. A bábovka splňovala všechny moje požadavky. Čas, který při její výrobě student strávil, ukazoval, že mu ten termín za určitou námahu stojí a nepůjde tedy jen tak zkusit štěstí. Kousek bábovky zároveň není nijak finančně náročný. Zadruhé to pro mě nebyla dodatečná práce, ale naopak vlastně odměna za dodatečnou práci, kterou jsem měl s termínem, který jsem udělit nemusel. A v tomto ohledu na aplikaci tržních principů není podle mne nic závadného. Já jsem neprodával výsledek zkoušky, ale svůj čas spojený s poskytnutím nadstandardního opravného termínu.

Když jste vznesl první nabídku (na bábovku nebo stolní hru), myslel jste to vážně? Překvapilo vás, že na to studentky přistoupily?

Upřímně řečeno, já jsem takovou nabídku nikdy nevznesl. Pokud student požádal o nestandardní termín, moje otázka zněla: Proč byste ho měl dostat? Student mi buď vysvětlil, že existují nějaké okolnosti, které zakládají důvod pro udělení mimořádného termínu, a pokud s žádnými takovými nepřišel, mohl si ten termín zasloužit. Pokud ho to ovšem napadlo. Nabídka byla vždycky na něm s tím, že některé věci jsem neakceptoval. Například, nikdy si nikdo nemohl ten termín koupit za peníze, nikdo mi nikdy neuklízel, ani jinak neposluhoval.

Využívaly vaši vstřícnost pouze dívky nebo všichni bez rozdílu?

Nadstandardní termíny získaly jak studentky, tak studenti, tedy žádná diskriminace.

Nebylo v nesouladu s vašimi zásadami, že zápočet občas získali i ti, kteří na to znalostmi evidentně neměli?

Zkoušku udělali výhradně ti, kteří získali předepsaný počet bodů, tedy šedesát procent. Takže ti, kteří ji udělali, na to znalosti mít museli. Nestandardní cestou šlo získat pouze nestandardní termín! Pokud tvrdíte, že máte lidi, kteří si koupili zápočet, tak jste je buď špatně pochopila, nebo lhali. A není nic jednoduššího, než se o tom přesvědčit, všechny zápočtové testy jsou archivované.

Do jaké míry bylo do kauzy zapojeno vedení páté fakulty?

Vedení fakulty se na kauze nijak nepodílelo. Děkan se mnou o věci mluvil myslím někdy v červnu 2008, poté, co ho navštívila slečna Zorníková.

Můžete podrobněji okomentovat tento konkrétní případ?

Šárka Zorníková není žádná kladná hrdinka, která nechtěla klesnout a u prohnilého pedagoga si zápočet koupit. Právě naopak. Ke svému zklamání však zjistila, že to nejde. Nestandardním způsobem získala možnost přijít na opravný test, ačkoliv na to neměla nárok, to se stalo před více než dvěma roky. Ani v tomto opravném termínu ale neuspěla. Předmět si pak zapsala znovu, opět neuspěla, předmět si zapsala znovu, opět neuspěla a rozhodla se, že si ten zápočet pokusí vynutit stížností u děkana. Ten na její stížnost reagoval tím, že zkontroloval všech sedm testů, které kdy z tohoto předmětu psala, a musel uznat, že je neudělala.


Další diskuse k rozhovoru zde: ilist.cz/vorlicek

PSALA JSEM DŘÍVE: Jak si udělat dobré jméno

Foto: wikipedia.org
 


Komentáře

1 j@newe | 3. listopadu 2009 v 23:42 | Reagovat

promin, ze uz jsem te zde dlouho necetla, ale tohle me nejak zaujalo :)... pocinani profesora je vlastne ukazka dobre vule a lidskosti, ale secteno a podtrzeno neni toto jednani ani zcela spravne ani objektivni... trochu jako z komedialniho filmu... presto ma moje sympatie :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama