ahoj a


ahoj ah

Evropskou unii považuje Rusko za nepřátelskou organizaci

20. prosince 2009 v 18:27 | Tereza Holanová |  naše snahy politické

napsáno pro Studentský list

Energetická závislost na Rusku patří k aktuálním problémům Česka i dalších zemí Evropy. Bránit se lze i jinak, než zajišťováním nových dodavatelů, myslí si expertka na evropskou bezpečnost Jana Hybášková.


Za nedostatek Evropské unie bývá označována především její nejednotná zahraniční politika vůči Rusku. Souhlasíte s tímto tvrzením?
Není to tak úplně pravda. Pro nás Čechy je spíše kámen úrazu v tom, že bychom rádi viděli jinou zahraniční politiku, než tu, kterou Evropa ve vztahu k Rusku koná. Rádi bychom viděli akci tam, kde není. Bohužel ale neumíme dostatečně silně lobovat za prosazení našich požadavků. Příkladem je plynová krize během českého předsednictví. Topolánek sice obnovil dodávky plynu, řešil problém mezi Ukrajinou a Ruskem, ale ani zdaleka se mu nepodařilo přesvědčit geograficky západní státy, které mají vlastní zdroje plynu, že to je také jejich problém. Stejně tak Evropští socialisté nechtějí zasáhnout v Gruzii a naše pravice opět není schopna svůj zájem obhájit. A konec konců, vždyť ani Česká republika nemá jednotnou zahraniční politiku vůči Rusku.

Co může Evropa udělat pro to, aby si zachovala svoji ekonomickou i politickou suverenitu a byla pro Rusko rovnocenným partnerem, nikoliv závislým článkem?
Důležitá budou jednání o strategickém partnerství. Evropská unie se musí jasně vypořádat s ruským členstvím ve WTO, zohledňovat symetrii obou stran ve vízové politice, požadovat dodržení podmínek v Gruzii a zachování pravidel nedotknutelnosti hranic ve vztahu k Ukrajině. V neposlední řadě, Rusko je ohromný znečišťovatel. Bez Ruska nemá klimatický balíček cenu. A to nemluvím o oblasti vojenské spolupráce, kde má Evropa co dělat s Obamovou administrativou. Není možné, aby Spojené státy vyměnily svůj taktický zájem o vítězství v Afghánistánu za ústupek ve věcech strategických zbraní.

Vnímáte Rusko jako zemi, která chce v Evropě znovu získat svůj někdejší vliv?
Rusko se nikdy nezřeklo vnímání sebe sama jako velmoci. A chová se tak. Gorbačov kdysi nabídl Evropě "společný dům". Já rozpustím Sovětský svaz, vy rozpustíte NATO a Evropskou unii. SSSR byl rozpuštěn, Evropská společenství a NATO nikoliv. Pro Rusko tím pádem zůstaly nepřátelskými organizacemi. Vzájemný vztah s Ruskem je proto silně asymetrický.

Můžete to vysvětlit podrobněji?
Zatímco Rusko vnímá EU a NATO jako nepřátelské organizace, EU a NATO se pokouší o partnerství. Rusko paralelně usiluje o ovládnutí nejbližšího sousedství, o vliv ve střední a východní Evropě. Je na nás, zda si to dokážeme analyzovat, uvědomit a použít odpovídající prostředky.

Diplomat Václav Bartuška nedávno řekl, že má Rusko ke svým zákazníkům různý vztah. Německo by si odříznout od plynu nedovolil, námi však pohrdá. Co můžeme udělat pro to, aby nás bralo jako rovnocenného partnera?
Měli bychom především usilovat o daleko lepší vztah k Německu. Zatím ale ze sebe místo užší spolupráce, bez které se při obhajobě jakýchkoliv strategických zájmů naší země neobejdeme, děláme úplné "pitomce". Kvůli hloupostem jako jsou Benešovy dekrety, které nemají žádné právní ukotvení. Jak potom chceme mít rozumný vliv na německou politiku, podíl na jejím utváření? Ten je absolutně nezbytným předstupněm pro společný postup vůči Rusku.

Foto: http://www.hybaskova.cz/cz/kdo-jsem/
 


Komentáře

1 Cracatit | 20. prosince 2009 v 23:05 | Reagovat

To o Benešových dekretech je pravda, jen si s jejich pomocí potvrzujeme svoje "malé hájemství", které je nám stejně na nic, protože Němci nejsou blbí a dokážou si to zařídit,když si u nás chtějí koupit půdu. Vždyť založit s..o. je tááák jednoduchý. Hybášková s tímhle má pravdu, že musíme s Německem najít jakousi společnou řeč, protože vždycky bude Německo větší partner Ruska než my, my jsme přece jejich satelit a tak nás vnímají stále. Ono přecejen ty tahanice Gaspromu (resp. Ruské federace) s Ukrainou mají svoje kořeny a souvislosti stejně jako boje v Gruzii nebo Čečně. Je potom hrozně těžký, když u nás tohle stádo volů většinou nic neví, něco prosazovat, když máš nejednotnou zahraniční politiku na mnoha frontách, mnoho zájmů a neznáš historický souvislosti. (myšleno obecně, ne ty jako Terezka). To je možná důvod, proč tak úplně nevěřím v EU, protože pořád vidím ty tahanice a dohodu žádnou, to samý vidím u diskusí o klimatické dohodě = zase nic. Bylo by to asi na dlouhou diskusi, takže díky za pěkný článek, určitě je to důležitý příspěvek do diskuse o mezinárodní politice, která pro nás jako malý státeček vždycky bude nesmírně důležitá. Ještě jednou díky za fajn text.

2 Libor | Web | 22. prosince 2009 v 13:25 | Reagovat

Hezký rozhovor. S paní Hybáškovou celkem souhlasím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama