ahoj a


ahoj ah

Uměl Gottwald plavat?

4. prosince 2009 v 16:46 | Tereza Holanová |  střípky každodennosti

Smotáme se, otočíme a je to! Včera se mi povedl historicky první kotoul ve vodě. Krátce na to jsem udělala poprvé při kraulu obrátku. A stále ještě žiju. Nezabil mne ani puch v Gottwaldově mauzoleu.


Naivně jsem doufala, že 40 000. návštěvník vydrží ještě necelé tři neděle, aby sem vlezl přesně na druhé narozeniny tohoto blogu. Loni mi to takhle vyšlo s první desetitisícovkou. Letos jste sem však chodili víc, takže na onu hranici dosáhnu už dnes, čímž vám děkuji za návštěvy a doufám, že se sem budete vracet i nadále!

Co se děje jinak?

Studuji. Čtu knihy. Píšu seminárky. Vyrábím prezentace. Chodím do školy. Chodím do práce. Píšu články. Počítám finanční analýzy. Nestíhám, mám skluz. Téměř polovinu předmětů letos budu končit již před Vánoci. Kromě toho chodím pravidelně cvičit a plavat, nedávno jsme zavítali do divadla na Moliérovu Školu pro ženy. Minulou neděli jsme byli v památníku na Vítkově, prošli si místnost, kde tlel Gottwald, prohlédli si výstavy o historii Česka a kochali se výhledem na noční Prahu. A málem zmrzli. Také jsem byla na čaji s Ajou, v Myšákovi s Michalem, ale to bylo v rámci studia. Zvládla jsem poslední uzávěrku Listu v tomto semestru a ke své neradosti si připomněla, že ještě nemám vymyšlený, natož koupený ani jeden vánoční dárek.

A zpátky k tomu plavání. Doporučuji bazén v Hostivaři. Přestože se nachází v poměrně zapomenutých končinách, stojí za to. Je daleko čistší, příjemnější než v Podolí a na rozdíl od těch v centru si tu člověk i zaplave, protože málokomu stojí za to se tam trmácet. Kdo máte něco společného s Karlovkou, doporučuji tělocvik s p. Hrazdírovou. Vyučující je příjemná a díky ní se něco v té vodě i naučíte.

Nechápu. Na základce jsme měli v areálu školy bazén. Plavání bylo od první třídy povinným předmětem, který jsme měli normálně v rozvrhu. Včetně odborného výcviku. Od páté třídy jsem chodila jednou týdně plavat v rámci zdravotní tělesné výchovy. Od šesté třídy totéž v rámci atletiky. V osmičce jsem začala jezdit na závody, takže dvakrát týdně tréning. Výsledek? Byla jsem tam denně. Desítky, stovky hodin.

Přesto mi ani jedna z uřvaných a nesmírně důležitých učitelek nikdy nedokázala říct, že prsa se plavou na tři doby. Raz, vyplouváme z napjaté polohy, ruce i nohy rovně, dva, děláme tempo rukama, tři, přidávají se nohy. Celé roky jsem začínala ruce i nohy zaráz a nikdy mi nikdo neřekl, že je to špatně. Jak jednou napsala Katka M.: Učím se rychle, ale když se něco naučím blbě a pak to musím měnit, jde to dost těžko. To samé kraul. Proč jsem se nikdy nedozvěděla, že mám tlačit loket co nejvýše, že nesmím plácat nataženýma rukama, že musím mít volné zápěstí, zajíždět do vody jako do želatiny a pak zůstat sekundu v natažené poloze a pak rychle další ruku a nohama kopat zlehka, protože jinak se akorát zdržuji a vyčerpávám. Vyučující z Karlovky se toto povedlo během patnácti hodin. Konečně se necítím po dvou bazénech kraula vyčerpaná, konečně se umím na konci bazénu obrátil kotoulem. Dřív jsem z toho měla fóbii a nebyla s to se překonat. A za celé roky mne nikdy nikdo navzdory pořvávání a fyzické manipulaci nezvládl přesvědčit, že na tom nic není. Ale nechme plavání plavat =)

Kdo neradi vodu, zkuste ten Vítkov. Od prosince je sice za vstupné, zřejmě tam však alespoň bude méně lidí. Nezapomeňte na mozaiku v patře, interaktivní hru Jak byste ovlivnili české dějiny vy, na výstavu věnovanou T. G. Masarykovi, na koláže na téma socialistická éra a samozřejmě na podzemní komůrku s rozhlasovými záznamy o mumifikaci Gottwalda, na komůrku plnou budíků a záhadných skříněk a trosky prezidentova sarkofágu.

Přeji příjemný čas předvánoční, málo stresu, hodně pohody. A čtyřicátý tisící člověk nechť si za mne dá nějakou pořádnou čokoládu se svařákem!
 


Komentáře

1 TlusŤjoch | Web | 5. prosince 2009 v 16:22 | Reagovat

Já si rekreačně plavu své "ouško" a tak řádné křiky, týkající se mého hrozného stylu, neslyším.

2 einsam | Web | 5. prosince 2009 v 17:08 | Reagovat

Tak to kotoul jsem nikdy neudělala .

Za to salto na záda jo :D

3 Terka | E-mail | 5. prosince 2009 v 18:31 | Reagovat

ouško, eto što?

4 LuckaS | E-mail | Web | 6. prosince 2009 v 23:30 | Reagovat

Díky za doporučení Vítkova (chystali jsme se tam o víkendu, ale nakonec došlo jen na Staroměstké náměstí s trhy) a blahopřeji k pokroku v plavání :-) Taky jsem chodívala se třídou na základní škole na plavání. Ale jen jeden rok, pokud si dobře vzpomínám. Jsem spíš rekreační plavec a v kondici mě udržuje volejbal  ;-)

5 Cracatit | 12. prosince 2009 v 22:20 | Reagovat

Jo, plavání je dobrý sport. Docela mě překvapil nadpisek tohoto článku. Na Vítkově je to fajn. S dárkama nejsi sama, taky ještě nic pořádně nemám a to už jsou vlastně za deset dnů Vánoce, ch joooo! Stejně letos nic nebude, mám samý dluhy, tak ty mají teď přednost, abych se nezadlužil ještě víc, kvůli dárkům to nestojí za to.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama