ahoj a


ahoj ah

Poetika, chudé Rusko, rozkroky a naaranžované figuríny

28. března 2010 v 16:39 | T. H. |  svět obrázků a fotografií
Tobias
Tobias

Černé a bez známky lidskosti. Až na polonahé děti, které si hrají v ruinách poválečného Berlína. Asexuální a nepřitažlivé. Až na reklamu Coca Cola, která kontrastuje s troskami okolo. Pohled homosexuála na Německo 50. let. Tento dojem jsem si odnesla z výstavy německého fotografa Herberta Tobiase.


Tobias své snímky rozdělil do několika cyklů. Berlín, party skončila. Fotografie z fronty, Vánoce v bunkru, Trosky-Děti-Stavba zdi. Pomíjivé chvíle. Píseń o sexuální závislosti. A pak portréty. Desítky portrétů. Obličeje, rozkroky, naaranžované figuríny. Výstava je různorodá. Některé snímky vtahují, jiné nezajímají nebo vyvolávají odpor. Nic nevysvětlují. Popisky si musíte vytvořit sami. Nechybí jim nápad a estetika. Ale nenajdete tu radost. Ani vášeň, něhu, či jiné lidské pocity. Tobias údajně na své okolí působil jako podivín. Jeho nekonvenční dílo tak působí také. A zvláště u portrétů nabízí otázku, zda za cizí prázdnotou hledat příběh a odpovědi, nebo divák došel ke zdi, za niž nedohlédne.

Ženy špulí přisně červené rty. A pak se vysvlečou. Hrdě, téměř pomstychtivě nechávají fotografovat své nedostatky. Vypouklé břicho, vrásčitá ňadra. Udav se, říkají divákovi a jejich výraz prozrazuje, že je jim to celkem jedno. Tak trochu naturální erotika. Erotika, jejímž cílem není někoho vzrušit. Asi jako když si Michael Jackson sahal do rozkroku. Fotky Nico v šatech, nevěst na pohřbu a modelek s křídly skrývají kýč. A pak se ptáte. Je možné, aby tak významný fotograf a kýč? Nebo jenom nechápete? Motiv se neliší od desítek bezejmenných gothic snímků. Přesto hledáte skrytý příběh. Modelka s křídly? Prapředloha trýznivé módy dnešních náctiletých. Na snímku, kde hraběnka Richthofen zpívá, slyšíte hrůzný řev. Chce se vám zpět k těm nepříjemným kráskám. Ty alespoň mlčí. Ženy, které Tobias fotografoval, byly prý modelky. Profesionální a cizí.

Muži sklápějí oči. Zakrývají si rukama ústa. Zakrývají si obličej. Tak třeba chlapec s vějířem. Jako by dával najevo Ten vějíř je mnohem hezčí a lepší. A divák mu věří. Nebo se dívají mimo objektiv. Jejich výraz prozrazuje napětí. Nejistotu. Pokud se rozhodnou projevit radost, tak postojem. Nikdy úsměvem. Výjimkou je Malířský učeň. Nesmělý blonďáček, který dává na odiv vyzývavé rtíky. Jinak masky. Bledé, nehybné a bez výrazu. A pak se vysvlečou. Namísto obličeje ukazují fotografovi zvadlé penisy. Vypracovaná ramena, svalnatá stehna. Jindy špulí zadek. Hladí se. A u toho všeho jim chybí teplo a tep. Přitažlivost. Více erotiky má v sobě vejce, které z nich drží v ruce. Muži, které Tobias fotografoval byli prý jeho přátelé. Neprofesionální a stydliví.

Reportážní snímky naopak zachycují poetiku. Každá fotografie z ruské fronty má v sobě více epiky, než všichni Tobiasovi muži dohromady. Hromada roští působí jako hradba z kostí. Nedaleko nevinná stařena. Přežila desítky let a útrap a v očích má zavilý výraz. Jinde se rozlézají vši, rozpadlá pec působí jako ruina domu. Tobias vás nechá vnímat zimu. Smrad vojenských bot. Chce se vám kýchat z prachu, který se mísí s tvrdostí tamního lidu.

Reportážní snímky vám připomínají skutečný život. Kontrast východu a západu. Berlínskou zeď, která na fotce není vidět. Pohledy do prázdna. Neobvykou každodennost. Napjatou radost. Ale tepe z nich život. Pravda, soustředí se více na domy, ruiny, kaluže. Než na lidi. Občas sice někdo stojí přímo v záběru, ale je rozmazaný. Nebo bezvýznamný. Snad jen bezdomovec s opičí hlavou. Měl Tobias v úmyslu ukázat na svých postavách jejich vnitřní já? Stud, lhostejnost, afekt, prázdnotu a obludnost.

Foto: Herbert Tobias, idnes.cz
 


Komentáře

1 deedee | Web | 6. dubna 2010 v 20:39 | Reagovat

byla jsme na té výstavě a osobně mě moc nenadchla

2 Anna | Web | 26. dubna 2010 v 20:25 | Reagovat

Aha... tak to vypadá na dost osobitého autora. Musím říct, že jsi mi otevřela dveře do jiného světa. Děkuji, ale dnes nepůjdu dál. Možná jindy... jinde :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama