ahoj a


ahoj ah

prkna, která znamenají divadlo

O nenaplněné lásce z pískoviště

24. února 2010 v 22:22 | Tereza Holanová

"Tohle je moje pískoviště, tak můžeš být ráda, že jsem ti dovolil si tady hrát," říká chlapeček. Aby se holčička dál hloupě neptala, dodává: "Hele, neser mě." V jedné chvíli se jí snaží zlomit ruku, za okamžik jí nemotorně ošetřuje zraněné chodidlo. A mezi hračkami se odehrává zápas na život a na smrt.

Mozart ožívá na prknech Járy Cimrmana

20. ledna 2010 v 22:22 | Tereza Holanová

"Zatím co se otec vroucně modlil za ochranu obchodu, já potichu odříkával tu nejtroufalejší modlitbu. Bože, učiň mne dobrým skladatelem, nech mne mojí hudbou oslavovat tvou slávu. Učiň mne nesmrtelným." Hýkavý smích, josefinská Vídeň a postava v černém, která za zvuku Requiem brázdí pošmourné ulice.

Kebab. Komedie, která zhořkne v ústech

17. září 2009 v 0:12 | Tereza Holanová

"Ájem, júár, hýiz, šíiz. Ájem, júár, hýiz, šíiz. Ájem, júár…" "Přestaň! Nebo tě zabiju." V dalších scénách činohry Kebab už facky lítají. O chvíli později vystřídá křik žoviální objímání. A na malém pódiu Strašnického divadla se rozehrává příběh tří mladých Rumunů.

Byl Brutus vrah a nebo oběť?

21. května 2009 v 22:33 | Tereza Holanová

"I ty Brute?" Tuto větu údajně vyřkl Julius Caesar, když mu přítel zasadil smrtelnou ránu. Metafora se používá dodnes. Znamená údiv nad nečekanou zradou. Říkáme tak přátelům, kteří se k nám zachovali podle a zákeřně. Po zhlédnutí inscenace Strašnického divadla vám však vraha bude líto.

Bulgakov ožívá na jevišti

23. prosince 2007 v 21:17 | Tereza Holanová
Patříte mezi nadšené čtenáře Michaila Bulgakova? Pokud vás ruský literát zaujal a přejete si komplexněji nahlédnout do zákulisí jeho života i tvorby, nemusíte listovat v knihách. Vydejte se do pražského Divadla v Dlouhé. Po úspěšné dramatizaci Bulgakovovy hry Molière nastudoval zdejší soubor scénickou kompozici pro dva herce s titulem Posedl mě ďábel, biografii slavného ruského spisovatele. Alena Morávková, autorka známá především překladem Bulgakovových knih do češtiny, pojala inscenaci netradičně.
Hru koncipovala jako průřez nejzásadnějšími momenty umělcovy kariéry, jako sondu do jeho psychiky. Zdrojem a předlohou se jí stala vlastní publikace Křížová cesta Michaila Bulgakova. Jednotlivým pasážím knihy vdechuje život Miroslav Táborský. Literáta ztělesňuje s lehkostí sobě vlastní. Celou hrou se prolínají "životopisné výjevy", v nichž Nela Boudová sděluje divákům fakta o ruském prozaikovi. Chvílemi hovoří přímo k publiku, stejně často k imaginárnímu literátovi.
Táborský autenticky ztvárňuje Bulgakovovy stavy euforie, naděje, odhodlání i pokoření. Kromě reprodukovaných okamžiků ze spisovatelova života jsou čteny ukázky z jeho děl. Diváci se postupně stávají přímými účastníky boje, s nímž byl spojen zrod Bulgakovových nejvýznamnějších próz (Mistr a Markétka, Psí srdce) i dramat (Molière, Zojčin byt, Dny Turbinových). Udiveně zjišťují, že název knihy Křížová cesta není pouze obligátní nadsázkou. Ostrá kritika, stahování inscenací z repertoárů moskevských divadel, domovní prohlídky a následná konfiskace děl, zákazy publikování, umělecká likvidace - těmito slovy lze výstižně charakterizovat "kariéru" talentovaného autora, průkopníka absurdní prózy, umělce, jehož jediným přáním byla touha moci svobodně psát a publikovat. "Spisovatel potřebuje svobodu, tak jako ryba vodu," tvrdil Bulgakov.
V mnohých jeho knihách se tyto autobiografické prvky nápadně zrcadlí. Ať již v nejvýznamnější próze Mistr a Markétka či dramatu o Jeanu-Baptistu Poquelinovi. V obou dílech se objevuje téma nepochopení a "štvaní" umělce "vyšší silou", proti níž neexistuje obrana.
Kořením představení jsou ukázky ze spisovatelovy korespondence manželce, bratrovi, přátelům, Stalinovi. Publikum se v průběhu devadesátiminutové hry dozvídá nejen známá fakta, ale i nejrůznější zajímavosti. Například že první verzi románu Mistr a Markétka v záchvatu úzkosti spálil. Teprve o několik let později napsal prózu znovu. Představení doprovází klavírista Miloslav König. Nevtíravé melodie dokreslují atmosféru představení a umocňují divácký prožitek.
 
 

Reklama